Sobieski zmienia się w Radisson Blu

Hotel Jan III Sobieski z 435 pokojami został sprzedany za 50 mln euro (460 tys. zł za pokój) norweskiej spółce inwestycyjnej Wenaasgruppen. Jesienią hotel zmieni nazwę na Radisson Blu Sobieski Warszawa, a potem zostanie zmodernizowany, m.in. zwiększy  liczbę pokoi do 467.


Wenaasgruppen posiada 25 hoteli w Norwegii, Danii, Rosji, Niemczech i jeden w Hiszpanii. Większość działa pod markami Radisson Blu i Park Inn z Grupy Rezidor. – Ta pierwsza poważna transakcja na rynku hotelowym w Europie Środkowo- Wschodniej po globalnym kryzysie finansowym jest oznaką odradzania się rynku inwestycyjnego w tym regionie. Transakcja ta wpisuje się w strategię Warimpeksu zakładającą regularną sprzedaż majątku w celu zdobycia kapitału na rozwój i nowe projekty – stwierdził Franz Jurkowitsch, prezes firmy Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, która posiadała 12,5 proc. udziałów w Sobieskim. Pozostała część była własnością Europa Fund II, funduszu nieruchomości należącego do grupy inwestycyjnej Europa Capital z centralą w Londynie.

 

W ramach transakcji sprzedany został też przylegający do hotelu biurowiec Sobieski Office o pow. 6 tys. mkw. Wenaasgruppen jest spółką inwestycyjną działającą na rynku nieruchomości hotelowych, ośrodków narciarskich oraz sprzętu sportowego i wypoczynkowego. Jest jedną z największych firm hotelarskich w Skandynawii. Jej strategia zakłada przejmowanie na własność, leasingowanie lub zarządzanie hotelami z min. 150 pokojami w największych miastach. – Hotel Sobieski jest naszym pierwszym obiektem na tak ważnym i dynamicznym polskim rynku. Cieszymy się, że udało nam się nabyć ten dobrze zarządzany hotel – powiedział Lars Wenaas, właściciel Wenaasgruppen, po zawarciu transakcji pod koniec lipca. 30 września hotelem przestanie zarządzać Vienna International i zastąpi go Rezidor Hotel Group, który już zapowiedział, że do 2015 roku zasadniczo go zmodernizuje. M.in. zwiększy liczbę pokoi do 467 kosztem pomieszczeń administracyjnych, wprowadzi bezpłatne Wi-Fi, rozbuduje część Wellness i konferecyjną.

 

Hotel Sobieski otwarto w 1992 roku i był jednym z pierwszych w Polsce obiektów hotelowych o najwyższym standardzie. Wśród warszawiaków cały czas kontrowersję wzbudza jego tęczowa kolorystyka, autorstwa Włocha prof. Hansa Piccotiniego z ASP w Klagenfurcie, któremu chodziło o złamanie monotoni ścian. Jak tlumaczył, długość fasady wymagała specjalnego zaprojektowania elewacji. W 2006 roku hotel został kupiony przez Warimpex i Europa Capital od konsorcjum banków PKO SA i PKO BP oraz spółki Hotele Warszawskie Syrena. Teraz będzie to drugi Radisson Blu w Warszawie i dziewiąty hotel w Polsce zarządzany przez Grupę Rezidor. Prowadzi ona już Radissony m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie. W Krakowie działa też hotel jej drugiej marki Park Inn. Rezidor prowadzi również na zasadzie umowy o zarządzanie 5-gwiazdkowy hotel Rezydent w Sopocie.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *