Schładzarka szokowa Lainox – The Best of WorldHotel 2011

W dniach 5-7.10.2011 odbyły się w Warszawie IV Międzynarodowe Targi Obiektów Noclegowych WorldHotel 2011. Ponad 100 wystawców prezentowało szeroką ofertę dla branży hotelarskiej. Nieodłącznym elementem targów był bogaty program seminaryjno-wykładowy oraz prestiżowy konkurs na najlepszą ofertę targową. Komisja złożona z przedstawicieli Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego przyznała tytuł  „The Best of WorldHotel 2011” firmie LAINOX za schładzarkę szokową New Chill. Szczególnie wartościową nagrodą dla zwycięzcy jest unikatowe logo, które może być wykorzystane w promocji produktu, potwierdzając jego najwyższą jakość na rynku.

 

Schładzarka szokowa to urządzenie, które w nowoczesnej profesjonalnej kuchni jest bardzo pożądanym elementem wyposażenia. Usprawnia i zabezpiecza proces produkcji żywności, schładzając produkt po obróbce termicznej do temperatury bezpiecznej do dalszego przechowywania, a następnie regeneracji przed podaniem.

LAINOX to producent z ponad 30- letnim doświadczeniem, wykorzystujący w swoich urządzeniach   najnowocześniejszą technologię dostępną na rynku. Zastosowane rozwiązania w piecach konwekcyjno-parowych i cukierniczych oraz schładzarkach i schładzarko-zamrażarkach szokowych są innowacyjne, sprawdzone i opatentowane przez producenta.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *