Drugi „Przystanek literacki Sofitel” w Warszawie z pisarzem Kazimierzem Orłosiem

Sofitel Warsaw Victoria zaprasza na «Przystanek literacki Sofitel», którego bohaterem będzie Kazimierz Orłoś - ceniony współczesny polski pisarz. W Warszawie już po raz drugi odbywa się spotkanie promujące polską kulturę, które jest częścią globalnego projektu «Literary Escapes by Sofitel». Jest to międzynarodowa akcja realizowana pod patronatem marki Sofitel, która do swoich hoteli w  Europie  i  Afryce  zaprasza  uznanych  literatów,  by   tworzyli  opowieści  inspirowane  klimatem miast i ich lokalną specyfiką.  Na «Przystanek literacki Sofitel» z Kazimierzem Orłosiem odbędzie się 20 października o godzinie 18.30 w hotelu w «Le Bar». Spotkanie poprowadzi jego syn - Maciej Orłoś, a gościem specjalnym będzie Denis Labayle – francuski pisarz, koodrynator tego projektu.


Koncepcja «Przystanków literackich Sofitel» zakłada, że wybrany pisarz - znany i ceniony  w danym kraju - zostaje zaproszony do hotelu Sofitel -  i tam mieszkając przez parę dni – szuka inspiracji i tworzy opowiadanie z perspektywy gościa hotelu. Są także autorzy, którzy nie korzystają z pokojów hotelowych, tylko jako goście honorowi «Przystanków literackich Sofitel» piszą swoje historie. W projekcie realizowanym już od kilku lat cyklicznie uczestniczą hotele Sofitel z wielu europejskich i afrykańskich miast. W efekcie powstają oryginalne utwory literackie, które są publikowane co miesiąc w specjalnym dodatku literackim francuskiej gazety „Le Figaro” oraz na www.literary-escapes-sofitel.com.

Autorzy  pokazują znane miasta i ich mieszkańców oraz gości hotelowych w zupełnie nowym ujęciu – są to magiczne historie, podglądane z okien hotelu. Te krótkie opowiadania – pełne niezwykłych bohaterów, egzotycznych przygód, nieoczekiwanych odkryć – zachęcają czytelników do podróży i poszukiwań nowych wzruszeń i doznań.

W 2010 roku bohaterem polskiego «Przystanku Literackiego» był Janusz Anderman, który stworzył w Sofitel Warsaw Victoria opowiadanie pt. «Zamroczone miasto», ukazujące Warszawę po tragedii smoleńskiej. Kazimierz Orłoś zaproszony w 2011 roku przez Sofitel Warsaw Victoria z tej samej perspektywy hotelu i Placu Piłsudskiego będzie obserwował Warszawę, a jego opowieść pokaże nam stolicę, jakiej jeszcze nie znamy.

Już po raz drugi w Sofitel Warsaw Victoria jest realizowany «Przystanek Literacki». Jesteśmy pewni, że nasza akcja i sam hotel zainspirują pisarza, a dzieło które powstanie wzbudzi zainteresowanie Polską i jej kulturą. «Przystanki Literackie Sofitel» to dla nas  także  ciekawa i aspirująca forma promocji Warszawy w Europie i na świecie  – mówi Jean-Michel Lathuilliere, Dyrektor Generalny Sofitel Warsaw Victoria.


Kazimierz Orłoś  został gościem „Przystanku Literackiego Sofitel” ze względu na swój dorobek literacki i uznaną pozycję pisarza, autora scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Jest także cenionym  publicystą, wywodzącym się ze środowisk opozycyjnych. Od lat jest związany z Warszawą - tu mieszka i pracuje. Orłoś był wielokrotnie wyróżniany – to laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Wielkiego Honorowego Splendora - nagrody Teatru Polskiego Radia, był także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla polskiej kultury. Jego proza opisuje współczesną Polskę i losy zwykłych ludzi w sposób fascynujący w swej prostocie. Najbardziej znane utwory Kazimierza Orłosia to powieści: «Cudowna Melina» i «Letnik z Mierzei» oraz zbióry opowiadań: «Dziewczyna z ganku», «Drewniane mosty», «Niebieski szklarz», «Ciemne drzewa». Na podstawie jego opowiadania «Wielbłąd» powstał film «Duże zwierzę» w reżyserii Jerzego Sturha.


Jestem kolejnym polskim autorem zaproszonym do udziału w «Przystanku Literackim», w cyklu spotkań z pisarzami różnych krajów. Jest to dla mnie ciekawe doświadczenie i jednocześnie wyróżnienie. Mam nadzieję, że – patrząc z perspektywy gościa «Przystanku» - napiszę interesujące, nie tylko dla polskich czytelników, opowiadanie o moim mieście – Warszawie – mówi Kazimierz Orłoś.

Opowiadanie, które powstanie w ramach projektu  «Przystanki literackie Sofitel» zostanie opublikowane w 2012 roku w dodatku literackim „Le Figaro”. Kolekcja Sofitel wzbogaci się o «literacką pocztówkę» z Warszawy, a Kazimierz Orłoś  zostanie przyjęty do elitarnego klubu pisarzy «Literary Escapes by Sofitel».


Ideę „Przystanków literackich Sofitel” stworzyła w 2008 roku Dominique Colliat, Wiceprezes Sofitel EMEA. W 2009 roku 10 pisarzy zostało zaproszonych do 10 wybranych hoteli Sofitel, gdzie znaleźli natchnienie do napisania opowiadań, których bohaterami są miasta, hotele i ich goście. W akcji brały udział już hotele Sofitel w Marrakeszu, Rzymie, Algierze, Lizbonie, Paryżu i innych miastach, goszcząc pisarzy. Projekt jest kontynuowany – więc w kolejnych hotelach Sofitel powstają piękne opowieści. Pisarze podczas pobytu  w  hotelach  Sofitel  uczestniczą  w  lokalnych  akcjach – wernisażach, wieczorach literackich, dyskusjach i panelach. Oprócz cyklicznych publikacji utworów w «Le Figaro» oraz w internecie, Sofitel planuje wydać wszystkie teksty «Przystanków literackich Sofitel» w jednym tomie.Pisarze i ich „Przystanki literackie Sofitel”

Dorobek „Przystanków literackich Sofitel” jest imponujący:
Janusz Anderman – Sofitel Warsaw Victoria w Warszawie
Daniel Arsand - Sofitel Grande Ile w Strasburgu
Neil Bissoondath - Hôtel Scribe w Paryżu
Catherine Enjolet - Sofitel Villa Borghese w Rzymu
Jean-Paul Enthoven - Sofitel Liberdade w Lizbonie
Yasmina Khadra - Sofitel Imperial Hotel & Spa w Marakeszu
Eduardo Manet - Sofitel Royal Bay Resort w Agadirze
Jean-Marie Rouart - Sofitel Medina & Spa w Essaouirze
Gonzague Saint-Bris - Sofitel Palais Jamaï w Fezie
Akli Tadjer - Sofitel Hamma Garden w  Algierze
Pierre Vavasseur - Sofitel Bellecour w Lyonie
Delphine de Vigan - Sofitel Vieux Port w Marsylii


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *