Bristol sprzedany

Za 19,5 miliona euro (ok. 85 mln zł) Orbis S.A sprzedał budynek hotelu Bristol w Warszawie brytyjskiej spółce inwestycyjnej Rosmarinum Investments, powiązanej kapitałowo z obecnym dzierżawcą nieruchomości Royal Starman Bristol. Jak twierdzi Orbis, stan techniczny budynku wymaga nakładów remontowych, szacowanych na 60-70 mln zł.

Orbis sprzedał prawa do użytkowania wieczystego działki i prawa własności budynku. Cała kwota została zapłacona na rachunek Orbis S.A. w dniu podpisania umowy 21 września. – Orbis uzyskał satysfakcjonującą cenę i uwolnił środki z niestrategicznej nieruchomości – powiedział po transakcji Laurent Picheral, prezes Orbis S.A. – Uzyskana kwota, posłuży nam do sfinansowania dalszego rozwoju Grupy Orbis, przeprowadzenia rebrandingu 18 hoteli ibis i Etap do nowych marek ibis i ibis budget, a przede wszystkim budowie pięciu hoteli w Warszawie, Krakowie i Łodzi, dających w sumie blisko 800 nowych pokoi. Orbis nie zarządza Bristolem od 1981 roku, kiedy hotel został wyłączony z użytku z powodu złego stanu technicznego i braku środków na sfinansowanie remontu. Gości zaczął przyjmować ponownie w 1992 roku, po generalnym remoncie, które koszty szacowane były na 50 mln ówczesnych dolarów. „Kwestię sprzedaży komplikowała podpisana w 1990 roku i obowiązująca do 2020 roku umowa dzierżawy obiektu, pomiędzy jego właścicielem Orbis S.A. i dzierżawcą, która zawierała niekorzystne zapisy z punktu widzenia dzisiejszych standardów dla tego typu umów” głosi komunikat Orbisu wydany po sprzedaży. Wówczas Orbis zawarł z konsorcjum Trusthouse Forte, poprzednikiem Royal Starman Bristol, spółkę joint venture, która zainwestowała w odnowienie obiektu, podpisując następnie z Orbisem umowę dzierżawy na 30 lat. Równocześnie spółka joint venture podpisała umowę na zarządzanie hotelem z brytyjskim operatorem na taki sam okres. Strategia Grupy Orbis zakłada koncentrację na segmencie ekonomicznym oraz optymalizację portfela nieruchomości. W ciągu ostatniego roku Orbis sfinalizował sprzedaż pięciu obiektów hotelowych (Cracovii w Krakowie, Neptuna w Szczecinie, Polanu w Zielonej Górze, Prosny w Kaliszu i Solnego w Kołobrzegu), które nie odpowiadały planom rozwojowym Grupy. „W przypadku hotelu Bristol, przeprowadzone analizy wykazały wyższą ekonomiczną efektywność sprzedaży nieruchomości niż pozostania w umowie dzierżawy”. Łącznie z Bristolem Orbis na sprzedaży nieruchomości hotelowych zarobił w ciągu ostatniego roku ok.175 mln zł. Bristol jest najstarszym hotelem w Warszawie i jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym, hotelem w Polsce. Oficjalne otwarcie odbyło się 19 listopada 1901 roku, a współwłaścicielem hotelu był Ignacy Paderewski. Obecnie oferuje 205 pokoi. W 1997 roku hotel wszedł do międzynarodowej sieci Le Meridien, skupiającej luksusowe obiekty zlokalizowane w historycznych budynkach i od tego czasu jego pełna nazwa brzmi Le Meridien Bristol. Marka Le Meridien należy do grupy Starwood Hotels & Resorts, w której skład wchodzi też m.in. Sheraton i Westin.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *