Bałtyk dzielony na dwa

Autor: Andrzej Szafrański
Polski skarb, czyli wybrzeże Bałtyku jest jednocześnie skarbem dwóch województw położonych nad morzem: pomorskiego i zachodniopomorskiego. Spoglądając na bazę noclegową obu regionów przez pryzmat całego kraju, trudno nie dostrzec ich indywidualnego, swoistego charakteru.Zdecydowanie wyróżnia te dwa województwa z dostępem do morza najbardziej imponująca ze wszystkich polskich regionów baza noclegowa.

Województwo pomorskie dysponowało w ubiegłym roku 788 obiektami zakwaterowania zbiorowego, które łącznie posiadały 85,3 tys. miejsc noclegowych. Natomiast na terenie województwa zachodniopomorskiego zlokalizowanych było w tym samym okresie 840 obiektów noclegowych o łącznej liczbie miejsc równej 105,2 tys. Jednak w obu województwach zarówno liczba obiektów, jak i miejsc noclegowych od kilku lat ulega systematycznemu zmniejszeniu.

Dla porównania w roku 2004 na terenie regionu pomorskiego znajdowało się 800 obiektów noclegowych z 87,3 tys. miejsc noclegowych, zaś w zachodniopomorskim 914 obiektów posiadających łącznie 108,3 tys. miejsc noclegowych. Spadek ten jest spowodowany przede wszystkim likwidacją starszych obiektów, przede wszystkim byłych zakładowych domów wczasowych.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nominalnemu zmniejszaniu bazy noclegowej w obu regionach towarzyszy jej modernizacja i wzrost jakościowy. Systematycznie rośnie też liczba obiektów hotelowych.

Nocleg w sezonie

Województwa nadmorskie wyróżnia również niemal ten sam - a zdecydowanie wyższy niż w pozostałych regionach - odsetek sezonowych obiektów noclegowych. W pomorskim wynosi on 40,3 proc., zaś w zachodniopomorskim 40,8 proc. Proporcje te są wynikiem bardziej odczuwalnego niż w innych turystycznych regionach kraju sezonowego zapotrzebowania turystów na korzystanie z bazy noclegowej. Byłoby one jeszcze większe, gdyby nie li-tylko wypoczynkowy, ale też i kuracyjny charakter wielu nadmorskich miejscowości, takich jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg na Pomorzu Zachodnim i Sopot na Pomorzu Wschodnim.

Zapotrzebowanie na obiekty kuracyjne, wypoczynkowe i wczasowe w tych województwach determinuje odmienną niż w pozostałych województwach strukturę obiektów noclegowych. Podczas gdy w województwach położonych w głębi kraju st [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *