Wyższy VAT w agroturystyce

Rząd zamierza podwyższyć składkę podatku VAT z 3 do 7 proc. na usługi gastronomiczne w gospodarstwach agroturystycznych. Zyta Gilowska, minister finansów, nie podała jednak daty wprowadzenia podwyżki, ale najprawdopodobniej nastąpi to najwcześniej w przyszłym roku, a najpóźniej 1 stycznia 2009 roku. O planach wzrostu podatków pośrednich zawiadomiła już Brukselę.


Odpowiednie zapisy znalazły się w aktualizacji planu dostosowywania Polski do kryteriów określonych w traktacie z Maastricht dla nowych członków Unii Europejskiej.

 Analitycy są zdania, że podwyżka VAT o 4 punkty procentowe w całości zostanie przerzucona na ceny towarów i usług. Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, podkreśla, że od lat politycy mówią o konieczności likwidacji ulgowych stawek VAT i obiecują obniżenie górnej - 22 proc., najlepiej do 16-17 proc. 

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *