Kosztowny program

Autor: Andrzej Szafrański
Roczny koszt opłat za jeden telewizor w pokoju hotelowym to 285 zł. Tyle wynosi abonament RTV i opłaty na rzecz twórców. Jeśli dodać do tego koszty energii, niezbędnych napraw i np. telewizji kablowej, to eksploatacja telewizora zamknie się sumą ponad 400 zł

Właściciele hoteli muszą płacić twórcom programów za to, że goście mają w pokojach możliwość oglądania telewizji lub słuchania radia. Wszelkie wątpliwości związane z interpretacją prawną kwestii, czy za odtwarzanie programu w pokoju hotelowym trzeba płacić czy nie - rozwiewa decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

7 grudnia 2006 roku ETS wydał wyrok w sprawie Sociedad General de Autores y Editores de Espana (SGAE) przeciw Rafael Hoteles SA. Z interpretacji ETS dotyczącej pojęcia publicznego użytkowania odbiorników telewizyjnych jednoznacznie wynika, że rozprowadzanie sygnału za ich pomocą w obiekcie hotelarskim chronione jest prawem autorskim.

Jest ona przeciwna interpretacji postulowanej przez Izbę Gospodarczą Polskie Zrzeszenie Hoteli i innych członków HOTREC (Konfederacja Organizacji Hotelowych i Gastronomicznych z państw Unii Europejskiej), według której pokój nie jest miejscem publicznym, w związku z czym zainstalowane w nim odbiorniki nie powinny być objęte opłatami za prawa autorskie. ETS uznał, że prywatny charakter pokoi hotelowych jest bez znaczenia, bowiem klienci w hotelach zmieniają się codziennie albo co kilka dni.

Ich liczba jest tak duża, że można ich uznać za publiczność, która ma potencjalny dostęp do programów, filmów itp. nadawanych w telewizji odbieranej w pokoju hotelowym. Obowiązek płacenia za działające w pokojach telewizory mają hotele we wszystkich państwach Unii Europejskiej, w tym i w Polsce. Prawo autorskie uznaje bowiem, że oglądanie telewizji w pokoju hotelowym nie jest dozwolonym użytkiem chronionych utworów, który jest zwolniony z opłat na rzecz twórców.

Miesięczne koszty eksploatacji telewizora
Abonamen RTV                        &
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *