Czego nie lubią urządzenia AGD?

Pośpiech, niedoczytanie instrukcji, a czasem po prostu nieświadomość - to niektóre powody niewłaściwego użytkowania sprzętu AGD. Zdarza się, że źle traktowane, urządzenia wołają o pomoc np. poprzez głośniejszą pracę. Przedstawiamy listę grzeszków i przewinień wobec domowych sprzętów, które mogą zagrozić ich właściwemu funkcjonowaniu, a nawet doprowadzić do awarii.


Lodówce jest za gorąco

Wybierając dla lodówki miejsce w kuchni, weźmy pod uwagę nie tylko nasze preferencje estetyczne ale także zadbajmy o odpowiednie warunki do pracy urządzenia. Na pozór wygodnie by było postawić lodówkę obok kuchenki i piekarnika. Wtedy można podgrzewać schłodzone potrawy lub dodawać składniki podczas gotowania obiadu, właściwie nie ruszając się z miejsca. Ale dla lodówki to bardzo niekorzystna lokalizacja. Urządzenie będzie musiało pracować na większych obrotach, by utrzymać niską temperaturę, a dodatkowo zużyje więcej prądu. Dlatego nie należy umieszczać lodówki w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła czy w miejscu nasłonecznionym.

Nie wolno także wstawiać do niej gorących potraw, gdyż powoduje to nie tylko podniesienie temperatury we wnętrzu i osadzanie się szronu, ale także może prowadzić do uszkodzenia agregatu. Z tego samego powodu warto także ograniczyć do niezbędnego minimum zaglądanie do wnętrza lodówki i nie pozostawiać otwartych drzwi. - Zwracajmy uwagę, by nie przeładowywać lodówki zbyt dużą ilością pożywienia. Może to prowadzić do zaburzenia cyrkulacji powietrza, a tym samym niewłaściwego chłodzenia - radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGDPralka potrzebuje równowagi

Jeśli pralka podczas wirowania podskakuje, przesuwa się po podłodze i hałasuje - to może oznaczać, że urządzenie nie zostało prawidłowo wypoziomowane. Trzeba wyregulować nóżki, a następnie sprawdzić czy pralka stoi stabilnie. Kolejną ważną sprawą, na którą nie zawsze zwracamy uwagę jest dopuszczalna waga wsadu. - Błędem jest wkładanie do bębna pralki tylu ubrań, ile tylko się zmieści lub upychanie ich na siłę. Ubrania powinny być ułożone luźno, a od góry bębna pozostawmy choć niewielką przestrzeń. Powinniśmy unikać także prania składającego się wyłącznie z materiałów które wchłaniają dużo wody i stają się przez to zbyt ciężkie, np. ręczników. Przeładowywanie pralki wpływa nie tylko na gorsze efekty prania ale także może być przyczyną awarii urządzenia - dodaje Paweł Pierściński.

W trosce o długą żywotność i bezawaryjność pralki zadbajmy o to, by małe, niepożądane przedmioty nie dostały się do jej wnętrza. Przygotowując pranie należy pamiętać o sprawdzeniu i opróżnieniu kieszeni ubrań, odpięciu brożek, agrafek, czy pozapinaniu guzików. Warto także przynajmniej raz w miesiącu wyczyścić filtr odpływowy, który wyłapuje drobne zanieczyszczenia.Odkurzacz ledwie dyszy

O konieczności wymiany worka na kurz w odkurzaczu czasem przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy drastycznie spada siła ssania. Tymczasem praca urządzenia z przepełnionym workiem może mieć poważne konsekwencje. Powoduje nie tylko spadek efektywności odkurzania, ale także nadmierne obciążenie  i przegrzanie silnika. Niektóre odkurzacze posiadają sygnalizację stopnia zapełnienia worka - warto zwracać na to uwagę. Nie zapominajmy także o sprawdzaniu stanu filtrów i ich regularnej wymianie. Jeśli w odkurzaczu znajduje się zmywalny filtr HEPA można go umyć pod bieżącą wodą. Ważne jednak, by założyć go dopiero po całkowitym wyschnięciu, gdyż wilgoć może uszkodzić silnik. Osoby remontujące mieszkanie powinny wiedzieć, że nie wolno za pomocą zwykłego odkurzacza zbierać pyłów budowlanych - do tego bowiem przystosowane są jedynie specjalistyczne, dedykowane urządzenia.

Aby urządzenia AGD pracowały dobrze, warto traktować je po ludzku. Wsłuchajmy się czasem w ich pracę i nie lekceważmy sygnałów jakie nam wysyłają. Kiedy nagle zaczną pracować głośniej, nie zakładajmy słuchawek na uszy, ale sprawdźmy po prostu dlaczego.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *