Intercontinental za 103 mln euro

To największa transakcja na polskim rynku hotelarskim w historii. Austriaccy właściciele hotelu InterContinental Warszawa – Warimpex i UBM, sprzedają go za ok. 420 mln zł niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu należącemu do grupy DekaBank. Dotychczasowi właściciele będą go teraz dzierżawić.

 

Deka Immobilien GmbH oraz UBM i Warimpex SA podpisały umowę przedwstępną sprzedaży hotelu InterContinental. Ostateczne zamknięcie transakcji spodziewane jest na koniec 2012 roku. Warimpex i UBM wspólnie zrealizowały tę inwestycję zaliczaną do grupy „core” w ich portfoliach i w ostatnim czasie posiadały po 50 proc. udziałów. Aby osiągać korzyści z rozwoju hotelu także w kolejnych latach, będą go po sprzedaży wynajmować w zamian za stały czynsz dzierżawny i w dalszym ciągu prowadzić pod marką InterContinental do 2027 roku. – Pozostając właścicielem spółki operacyjnej zapewniamy sobie potencjalne zyski w przyszłości. Taka konstrukcja dzierżawy, sprawdzona już przy okazji licznych transakcji hotelarskich, zapewnia sprzedającym płynność dla nowych inwestycji, a nowemu właścicielowi stałą stopę zwrotu, niezależną od ryzyka rynkowego i związanego z działalnością hoteli – mówi prezes UBM Karl Bier.

A Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu, dodaje: – Spółkę Warimpex sprzedaż tej nieruchomości cieszy szczególnie, ponieważ pierwsze nieruchomości nabyliśmy już w roku 1997, a dzięki ich rozwijaniu do etapu rozpoczęcia budowy mogliśmy stworzyć podstawę sukcesu tego projektu. Ta transakcja wywrze odpowiedni efekt na nasz wynik finansowy i płynność w roku 2012 – mówi Jurkowitsch. Otwarty w 2003 roku hotel InterContinental posiada 414 pokoi i apartamentów mieszkalnych, kilka restauracji i barów, 12 sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 1,1 tys. mkw. oraz strefę Wellness z basenem, pomieszczeniami fitness, saunami, jacuzzi i SPA z widokiem na Warszawę. W pierwszym półroczu 2012 roku miał średnie obłożenie na poziomie 76 proc.. W transakcji brały udział firmy konsultingowe TPA Horwath i Horwath HTL, których eksperci doradzali kupującemu w zakresie podatkowym oraz prowadzili specjalistyczne doradztwo branżowe.

 

TPA Horwath jest też doradcą podatkowym m.in. Union Investment przy jednej z największych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce i Europie w 2012 roku – sprzedaży Centrum Handlowego Manufaktura w Łodzi za ponad 1 mld zł. Do tej pory największą transakcją na polskim rynku hotelarskim była sprzedaż warszawskiego hotelu Jan III Sobieski (zresztą też należącego w części do Warimpeksu) wraz z małym biurowcem norweskiej spółce inwestycyjnej za 50 mln euro jesienią ubiegłego roku. Kolejnymi pod względem wielkości były dwie inne transakcje Warimpeksu i UBM typu sale & leaseback w 2009 roku hoteli Radisson Blu i andel’s w Krakowie za 25-32 mln euro. Za 32 mln euro sprzedany też został w tym roku przez Orbis deweloperowi Echo Investment hotel Mercure Chopin w


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *