Nadzieja na utrzymanie stawek VAT

O wysokości stawek VAT, w tym na usługi gastronomiczne będą rozmawiać ministrowie finansów państw Unii Europejskiej na nieformalnym spotkaniu, które we wrześniu odbędzie się w Porto. Spotkanie może mieć decydujący wpływ na to czy w Polsce po
1 stycznia 2008 roku zostanie utrzymana obowiązująca obecnie zredukowana 7-proc. stawka VAT na usługi gastronomiczne, czy zostanie wprowadzona normalna 22-proc. stawka.


Ministrowie finansów państw UE mają omawiać sprawy związane z kompleksową reformą systemu podatku VAT, którą Komisja Europejska chciałaby wprowadzić w roku 2010. Obecny system unijny jest prosty ale tylko w teorii: kraje członkowskie stosują stawkę podstawową VAT nie mniejszą niż 15 proc. (w Polsce 22 proc.). W ściśle określonych przypadkach mają prawo do stawki zredukowanej nie mniejszej niż 5 proc. (w Polsce 7 proc., np. na usługi gastronomiczne, który do końca roku 2007 wynegocjowano w traktacie akcesyjnym).

Ponadto liczne kraje, ku niezadowoleniu innych, wywalczyły sobie z biegiem lat (np. w traktatach akcesyjnych, jak Polska) prawo do czasowego lub bezterminowego stosowania stawek zredukowanych.
W związku z planowaną reformą VAT w czerwcu KE zaproponowała, by do końca 2010 r. utrzymać obniżone stawki VAT w Polsce i innych nowych państwach członkowskich Unii, ale muszą się na to zgodzić wszystkie kraje UE.
Na spotkaniu ministrów finansów powinniśmy poznać stanowisko państw UE w tej sprawie.Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *