Ruszył Zamek Gniew

Gości zaczął przyjmować kompleks hotelowy Zamek Gniew w woj. pomorskim z hotelem 4- i 3-gwiazdkowym oraz miejscami łącznie na 400 osób, a także z częścią konferencyjną na 500 osób.

Zamek w Gniewie to najpotężniejsza gotycka twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Kompleks oferuje noclegi w: Pałacu Marysieńki – zbudowanym przez Jana III Sobieskiego, wówczas starostę gniewskiego, dla żony Marii Kazimiery w drugiej połowie XVII w, to hotel w standardzie trzech gwiazdek ze 120 miejscami noclegowymi w komnatach 1-, 2- i 3-osobowych; hotelu Rycerskim w standardzie czterech gwiazdek ze 130 miejscami, którego otwarcie planowane jest już wkrótce oraz w Dormitoriach Zamkowych – 140 miejsc w surowym wystroju nawiązującym do ascetycznego wyglądu cel Braci Zakonnych w komnatach 4-, 6- i 8-osobowych, skierowanych do grup zorganizowanych i wycieczek szkolnych od 55 zł za nocleg ze śniadaniem. Zamek Gniew oferuje też pięć sal konferencyjnych jak: Sala Husarska, Komturska, Św. Jerzego czy Refektarz mogących pomieścić od 20 do 150 osób.

Twierdza zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. W latach 1968-1974 Zakłady Mechanizmów Okrętowych FAMA rozpoczęły I etap odbudowy zamku zakończony ułożeniem stropów nad ostatnią kondygnacją, wykonaniem konstrukcji dachu i jego pokrycia dachówką ceramiczną.

W 2009 roku Zamek Gniew został kupiony za 14,9 mln zł przez grupę mleczarską Polmlek, która chciała uczynić z niego swoją wizytówkę. Wizerunek zamku ma trafić na produkty firmy, pojawiać się w reklamówkach i stać się jej symbolem na zagranicznych rynkach. Koszty przystosowania zamku na potrzeby hotelowo-konferencyjne szacowane są na ok. 100 mln zł. Koncepcję przebudowy zamku przygotowała Biuro Projektowe CKK Architekci z Gdyni. Zamek słynął dotychczas z odbywających się tu od lat turniejów rycerskich i historycznych inscenizacji. Nowi właściciele chcą rozwinąć tę funkcję. W wyniku modernizacji placu turniejowego powstać ma najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie, z zachowaniem specyficznego klimatu wieków

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *