Skandynawia opuszcza Expedie

Największe sieci hotelarskie w Skandynawii zrezygnowały ze współpracy z serwisem rezerwacyjnym Expedia (Hotels.com) z powodu sporu o wysokość prowizji oraz zasadę rate parity, która zakazywałaby im oferowania najniższych cen na swoich firmowych stronach.

 

Ponad 500 hoteli sieci First Hotels, Nordic Choice, Scandic Hotels, Thon Hotels i Rica Hotels, które działają w Szwecji, Norwegii i Danii zostały wycofane ze stron rezerwacyjnych należących do Expedia. Również krajowe oddziały Best Western w Szwecji i Norwegii doradzają niezależnym hotelom skupionym w tej sieci nie odnawianie umów z Expedia/Hotels.com na zaproponowanych warunkach. Spór dotyczy głównie kwestii rate parity (wymogu jednakowych cen we wszystkich kanałach dystrybucji online), a konkretnie możliwości oferowania najniższych stawek poprzez własne kanały sprzedaży.

  

Skandynawowie wycofują hotele

Taka zgoda zawarta była we wcześniej podpisywanych umowach, ostatnio jednak Expedia usztywniła swoje stanowisko i domagała się rezygnacji z tego zapisu. – Nie zgadzaliśmy się na to od sześciu lat i nie zgadzamy się nadal. Chcemy zachować niezależność w oferowaniu naszych pokoi – stwierdził Bjornar Tretterud, wiceprezes do spraw sprzedaży i marketingu sieci First Hotels, która dysponuje ponad 60 hotelami. Była to pierwsza sieć, która wycofała swoje zasoby ze stron Expedia jeszcze w połowie września, twierdząc że serwis blokuje jej hotele już od lipca. – Wycofaliśmy się ze współpracy po serii bardzo nieprzyjemnych spotkań negocjacyjnych, podczas których Expedia nie zaproponowała żadnych rozwiązań, zgłosiła natomiast długą listę zastrzeżeń do dotychczasowej umowy. Kolejną siecią, która nie przedłużyła umowy z Expedia była Scandic Hotels, posiadająca ponad 160 hoteli. – Chcemy mieć możliwość kontrolowania naszych cen w różnych kanałach, np. oferując najniższe stawki przez własną stronę – oznajmił Jan Lundborg, wiceprezes Scandic Hotels ds. dystrybucji i revenue management.

Następnie wycofały się: Nordic Choice, filia Choice Hotels International, będąca operatorem ok. 160 hoteli w Ska [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Piotr Stawiński

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *