O hotelach do bólu optymistycznie

W latach 2008-2012 w Polsce będzie przybywało po 100 hoteli rocznie. W tym czasie inwestorzy wydadzą na budowę nowych obiektów ponad
4 mld złotych, wynika z raportu firmy PMR.
W tym roku wartość inwestycji w nowe obiekty zakwaterowania - hotele, motele, pensjonaty, schroniska, powinna przekroczyć pół miliarda złotych, czyli - według firmy - ma być o 16,5 proc. większa niż rok wcześniej.


Według raportu w 2012 r. wartość inwestycji w nowe hotele, pensjonaty i schroniska zbliży się do
1,1 mld zł. Do tego czasu przybędzie nam ok. 550 obiektów. W większości będą to hotele dwu- i trzygwiazdkowe.
Do największych przyszłych inwestorów, obok Orbisu, PMR zalicza konsorcjum Louvre Hotels i Warimpeksu, sieć InterContinental, Chaber i Comfort Express. Znaczący rozwój planują też Hilton oraz Qubus. Większość sieci chce lokować obiekty w dużych miastach. Jednak analitycy oceniają dane z raportu firmy PMR jako "nazbyt optymistyczne".

W wielu punktach dotyczących prognoz jest on faktycznie sprzeczny z raportem firmy Hotelon, o którym pisaliśmy w aktualnościach w Hotelarzu nr 9/2007. Różnica między oboma raportami co do liczby obiektów, które powstaną lub powinny powstać do roku 2012, wynosi ponad 300 hoteli. I chociaż prognozy z raportu Hotelonu Redakcja ocenia jako - w przeciwieństwie do raportu firmy PMR - jako "nazbyt pesymistyczne", to przewidywania analityków najlepiej zweryfikuje czas i praktyka.
Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *