Euro na turystykę na obszarach wiejskich

Autor: Jan Kordasiewicz
Jan Kordasiewicz
Autor jest wspólnikiem w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. Specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw w zakresie pozyskiwania dofinansowania zewnętrznego,
ze szczególnym uwzględnieniem sektora turystycznego oraz sportowo - rekreacyjnego

Z funduszy unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wsparcie finansowe mogą otrzymać m.in. przedsiębiorcy, którzy inwestują w rozwój bazy noclegowej lub działalność gastronomiczną .

Nowe fundusze unijne na lata 2007-2013 stworzyły przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego, szkołom wyższym oraz organizacjom pozarządowym, możliwości pozyskania dofinansowania na przedsięwzięcia związane z turystyką i rekreacją. Skomplikowana struktura programów operacyjnych - ogólnopolskie oraz regionalne programy operacyjne - powoduje, że konieczna staje się dobra znajomość poszczególnych źródeł dofinansowania.

Niniejszy tekst będzie odnosił się do projektów realizowanych na terenach wiejskich, o stosunkowo małych budżetach w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przyjęty w lipcu 2007 roku Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013) stanowi źródło finansowania pochodzące z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z uwagi na potrzebę rozwoju działań zwiększających konkurencyjność obszarów wiejskich, PROW proponuje rozwiązania wspierające rozwój gospodarczy sektora wiejskiego, w tym aktywizację zawodową, działalność rolniczą (również dla rolników-przedsiębiorców) oraz działalność pozarolniczą.

Działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw"

Z uwagi na charakter artykułu, w przedstawionym opracowaniu skupiono się na działaniu realizującym cel rozwoju najmniejszych przedsiębiorców prowadzących lub zamierzających rozpocząć działalność na obszarach wiejskich. Pozwala na to działanie pn. "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", które ukierunkowane jest na rozwój aktywności w obszarach innych niż rolnictwo. Jedną ze wspieranych dziedzin będzie rozwój usług w zakresie turystyki, sportu i rekreacji.

Założenia programu na "osiach" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 to ponad 13 230 mln euro skierowane na wspieranie czterech Osi Programu: poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego (Oś 1), poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich (Oś 2), jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej (Oś 3) oraz Oś Leader (Oś 4). W ramach Osi 1 będą finansowane przedsięwzięcia związane ze szkoleniami zawodowymi dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie, program dla młodych rolników, renty strukturalne, grupy producentów rolnych, korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów, modernizacja gospodarstw rolnych, zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, poprawa i rozwój infrastruktury związanej z rolnictwem, wsparcie uczestnictwa rolników w systemach jakości żywności oraz działania promocyjne.

Oś 2 to inwestycje związane ze wspieraniem gospodarowania na obszarach górskich i tzw. obszarach ONW (o niekorzystnych warunkach gospodarowania), zalesianiem gruntów, programem
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *