VAT a ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Ostatnio jest dość głośno na temat sposobu refakturowania ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Temat ten jest przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami świadczącymi usługi leasingu a fiskusem i sądami administracyjnymi. Problem sprowadza się do pytania, czy usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu, korzystająca ze zwolnienia z VAT, oraz leasing np. wyposażenia hotelowego, opodatkowany stawką podstawową, powinny być traktowane jako jedna usługa czy dwie odrębne? I jakie są tego skutki dla leasingodawców i leasingobiorców.

 


Leasingodawcy zastanawiali się jaką wartość powinni opodatkować podstawową stawką VAT. Z kolei leasingobiorcy mieli wątpliwości, czy mają prawo odliczyć VAT nakładany na usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

 

Stanowisko Sądu i Trybunału

Wydawało się, że uchwała NSA z 2010 roku rozwiązała ten problem. Wynikało z niej bowiem, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania tych usług także koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Oznaczało to, że leasing powinien być opodatkowany podstawową stawką VAT, a leasingobiorcy mieli prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Jednak w wyroku z dnia 17 stycznia 2013 roku - w sprawie BGŻ Leasing sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, iż usługa leasingu i ubezpieczenie jego przedmiotu, co do zasady, stanowią usługi odrębne i niezależne od siebie dla celów podatku od wartości dodanej. Zatem zdaniem TSEU refaktura ubezpieczenia przedmiotu leasingu powinna korzystać ze zwolnienia.

Konsekwencją tego podejścia jest to, że leasingobiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, jeżeli od leasingodawcy otrzyma fakturę z VAT. Jak w takiej sytuacji postępować?

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Dankowska. Partner w TPA Horwath. Tomasz Niwński. Doradca w TPA Horwath

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *