Wczasy nie tylko w hotelu

Autor: Andrzej Szafrański
W Polsce funkcjonuje ponad 1,3 tys. ośrodków wypoczynkowych dysponujących łącznie 136 tys. miejsc noclegowych, czyli nieco wyższą liczbą od łóżek oferowanych przez skategoryzowane hotele. Funkcjonuje również ponad 480 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych z ok. 49 tys. miejsc noclegowych. Liczba turystów korzystających z wymienionych obiektów rośnie, przede wszystkim za sprawą podnoszenia przez nie standardu wyposażenia oraz świadczonych usług


ht_2008_03-35.jpg

Hotelarstwo to nie tylko hotele, to także ośrodki wczasowe i wypoczynkowo- -szkoleniowe, których do niedawna było znacznie więcej niż hoteli. W roku 1980 w Polsce funkcjonowało 4599 ośrodków wczasowych. Był to kulminacyjny moment rozwoju tego typu obiektów noclegowych, które wchodziły w skład tzw. zamkniętej bazy noclegowej. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, od tamtego czasu liczba tego typu obiektów systematycznie zmniejsza się: w roku 1990 było ich jeszcze 4238, ale już szesnaście lat później jedynie 1347. Na tak lawinowy spadek ich liczby w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku zasadniczy wpływ miało wprowadzenie reform ekonomicznych i zasad gospodarki rynkowej.

Po prostu tak duża baza wypoczynkowa nie była już potrzebna. Do roku 1990 ta olbrzymia liczba ośrodków wypoczynkowych znajdowała się w gestii przede wszystkim zakładów pracy, ale również i rozmaitych instytucji, np. ministerstw czy zjednoczeń oraz organizacji społecznych. W przypadku wielu ośrodków wypoczynkowych, upadek lub restrukturyzacja przedsiębiorstw, które je utrzymywały, spowodował ich likwidację lub wypchnięcie poza struktury firm.

W różnych formach: czy to ich dzierżawy przez osoby dotychczas zarządzające, przejmowania przez spółki pracownicze czy po prostu sprzedaży w przetargach. A realia gospodarki rynkowej dla wielu okazały się zbyt twarde. Zmniejszała się liczba wypoczywających, ośrodki nie tylko nie zarabiały na modernizację czy bieżące remonty, ale nawet na swe utrzymanie. Dlatego wiele z nich upadło, w innych zlokalizowano szkoły, urzędy, a nawetÉ zakłady produkcyjne.

Ośrodek wczasowy - obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z wczasami. Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy - obiekt (lub zespół obiektów) przeznaczony i przystosowany trwale do przeprowadzania kursów, konferencji, szkoleń oraz zjazdów itp. Może być także wykorzystany do świadczenia usług wczasowych.


Łóżka z zakładów pracy

Nie wszystkie miały tyle szczęścia, co dawny ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Tałty w Mikołajkach, który zakupiony przez przedsiębiorcę Tadeusza Gołębiewskiego i konsekwentnie rozbudowywany i rozwijany jest obecnie najpopularniejszym hotelem o profilu wypoczynkowym w Polsce. Na utrzymywanie własnej bazy noclegowowo-szkoleniowo-wypoczynkowej w drugiej połowie lat 90. lub na początku obecnej dekady przez dłuższy czas stać było tylko kilka najsilniejszych przedsiębiorstw w Polsce.

Jednak i one z czasem wydzieliły ze swych struktur osobne spółki skupiające po kilka czy kilkanaście ośrodków wypoczynkowych. Najbardziej znaną z nich jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Interferie skupiająca obiekty na [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *