Stołeczne kamienice na hotele

Chcąc rozbudować bazę hotelową przed EURO 2012, warszawski ratusz wpadł na pomysł sprzedaży starych kamienic inwestorom, którzy chcieliby urządzić w nich obiekty noclegowe. W pierwszej kolejności do sprzedaży przeznaczono sześć obiektów zlokalizowanych m.in. w Śródmieściu, na Mokotowie i na Pradze.

W stolicy działa zaledwie kilka hotelików o charakterze butikowym zlokalizowanych w starych kamienicach, zaś adaptacja kolejnego obiektu przy ulicy Próżnej bardzo przeciąga się w czasie. Hotele z klimatem urządzane w starych budynkach, w porównaniu z obiektami wznoszonymi na gołej ziemi, sprawiają ich właścicielom wiele dodatkowych trudności, takich jak chociażby współpraca z miejskimi konserwatorami zabytków.

Ponadto oferują one z reguły mniej miejsc noclegowych niż zbudowane za te same pieniądze nowe hotele, co z reguły oznacza dłuższy czas zwrotu z inwestycji. Natomiast dla miasta podstawowym problemem, z jakim może spotkać się pomyślne zakończenie inicjatywy, jest to, że sprzedając obiekt na własność, ratusz nie może w przetargu zapisać obowiązku jego adaptacji na hotel.

Warszawa, a szczególnie jej prawobrzeżna część, obfituje w wiele pięknych, ale zaniedbanych kamienic. Na zdjęciu stojący na rogu ulic Okrzei i Jagiellońskiej "Dom pod Sowami" wybudowany na początku XX wieku
Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *