Kolejny miraż czy luksusowy hotel w Gdyni Redłowie

Do wiosny 2011 r. na położonej opodal brzegu Zatoki Gdańskiej Polance Redłowskiej w Gdyni ma stanąć pięciogwiazdkowy hotel z centrum kongresowym na 1,5 tys. osób, kompleksem basenów i podziemnymi parkingami. Realizację inwestycji zapowiedział pod koniec lipca Dariusz Guzek, właściciel dysponującej działką spółki Projekt Gdynia-1 a zarazem właściciel hotelu Velaves we Władysławowie.

ht_2008_08-49.jpg
Pierwotny projekt hotelu na Polance Redłowskiej. Niestety nadal tylko na wizualizacji.


Inwestor zaprezentował plany budowy pięciokondygnacyjnego obiektu, który ma mieć ok. 25 tys. mkw. powierzchni użytkowej i składać się z hotelu (ok. 300 pokoi) oraz parku wodnego z basenami, zjeżdżalniami i saunami. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 60 mln euro. Projektantem obiektu ma być francuski architekt Rudi Ricciotti, autor m.in. Pałacu Festiwalowego w Wenecji i stadionu Jean Bouin w Paryżu.

Polanka Redłowska od początku lat 90., gdy miasto rozpoczęło poszukiwania inwestora zainteresowanego dzierżawą terenu, ma pecha. Najpierw przez osiem lat gmina szukała oferenta, który zachowałby rekreacyjną funkcję terenu i zapewnił, że wybudowane na nim obiekty będą ogólnodostępne. W 1999 r. nieruchomość wydzierżawiono firmie Echo Investment SA z Kielc, która zobowiązała się do wybudowania luksusowego hotelu z częścią restauracyjną i parkiem wodnym. Inwestycja miała być gotowa w grudniu 2001 r. Jednak deweloper zakończył prace na wyburzeniu starych obiektów.

Przez kolejne pięć lat nic się nie działo, a inwestor płacił miastu kary za niedotrzymanie umowy. W 2006 r. od Echo Investment spółkę, która miała zrealizować gdyńską inwestycję, kupił Dariusz Guzek. Spółka Projekt Gdynia-1 przejęła prawa do 30-letniej dzierżawy terenu i wybudowania hotelu. W marcu 2006 r. biznesmen przedstawił plany i zadeklarował, że obiekt będzie gotowy w 2008 r. Jednak ponieważ przez dwa lata na Polance nic się nie zmieniło, miasto nałożyło karę 820 tys. zł. Inwestor złożył odwołanie, jednak pieniędzy miastu nie wpłacił. (apsz)

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.