Wiedza zbyt szeroka…

Autor: Piotr Lutycki
ht_2008_08-13.jpgCo roku około 10 tysięcy osób w Polsce uzyskuje dyplomy szkół średnich i wyższych uprawniające ich posiadaczy do ubiegania się jako wykształconych pracowników o zatrudnienie w branży noclegowej. Jednak to praktyka, a nie szkoły weryfikują poziom ich przygotowania i predyspozycje do wykonywania zawodu


Ile jest w Polsce szkół kształcących kadry dla polskiej branży noclegowej? Statystyki mówią o ponad 560 szkołach średnich i policealnych, w których ponad 50 tys. młodych osób kształci się w zawodach hotelarsko-gastronomicznych. Statystyki mówią o około 55 tys. kolejnych młodych osób, które są lub jesienią tego roku zostaną studentami jednego z 55 kierunków (21 w szkołach publicznych i 34 niepublicznych) o profilu: turystyka i rekreacja. I chociaż kierunku "hotelarstwo" w tego typu szkołach jako samodzielnego kierunku jeszcze nie ma, to w wielu szkołach występuje ono jako specjalizacja.

O ile bardzo mało wiemy o rynku hotelarskim, bo potrzeba szerokiej wiedzy o całokształcie zachodzących na nim procesów dojrzewa dopiero od kilku lat, a pewnym katalizatorem, czy raczej "przyspieszaczem", stało się dopiero zainteresowanie szerszych gremiów (decydenci i społeczeństwo) spowodowane organizacją w Polsce Euro 2012, to o wiele mniej wiemy o rynku pracy w przemyśle "gościnnym".

Można szacować, że w ostatnim roku mury szkół i uczelni opuściło 11 tys. osób z dyplomami umożliwiającymi pracę w hotelarstwie. Jeśli przyjmiemy (sugerując się raportem Pentor Research International SA "Losy absolwentów szkół średnich i wyższych kształcących kadry dla turystyki"), że trzecia część osób kończących szkoły podejmuje pracę zgodną z kierunkiem kształcenia, to do zawodu hotelarza trafiło w tym roku ostatecznie niespełna 3,7 tys. absolwentów.

"Hotelarz" szacuje tegoroczne zapotrzebowanie hoteli (zarówno tych, które właśnie zaczynają działalność, jak i już funkcjonujących, które wskutek fluktuacji kadr cierpią na ich niedobór) na ok. 3,5-4 tys. miejsc pracy. Być może "na papierze" zgodziłby się bilans opuszczających szkoły i szukających zatrudnienia zgodnego z wykształceniem kierunkowym, gdyby nie fakt, że przez część wolnych miejsc pracy przewija się po kilka os [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *