Ergonomia hotelowego pokoju

Autor: Maksymilian Branch
Urządzając wnętrze pokoju czy raczej hotelowego zespołu mieszkalnego, bo w jego skład poza pokojem wchodzą również łazienka i przedsionek, warto znać podstawowe zasady jego aranżowania. Ich stosowanie sprawi, że wnętrze będzie nie tylko efektowne, ale przede wszystkim wygodne

ht_2008_08-15.jpg


Prawidłowa aranżacja wnętrza to w pewnym uproszczeniu ergonomia, czyli nauka o odpowiednim rozmieszczaniu odpowiednio dobranych mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Ergonomia pokoju hotelowego ma pomóc w takim urządzeniu jednostki mieszkalnej, by spełniała ona potrzeby i zaspokajała gusta jak największej liczby korzystających z gościny obiektu. To właśnie ergonomia, jako część sztuki wyposażania wnętrz, ma pomóc tak zoptymalizować liczbę, przeznaczenie, kształt i ustawienie mebli, tak dobrać kolorystykę pokoju, by powstała w ten sposób przestrzeń i wytworzony nastrój odpowiadały statystycznemu klientowi obiektu noclegowego.

Ze względu na mniej określony i scharakteryzowany typ użytkownika niż w przypadku wnętrz biura, zakładu pracy czy prywatnego mieszkania, ergonomia wnętrza hotelowego zespołu mieszkalnego jest sztuką o wiele bardziej złożoną i wymagającą. Tym bardziej, że w obiektach noclegowych nie powinien zmarnować się nawet centymetr kwadratowy powierzchni. Pomnożony przez kilkadziesiąt kolejnych jednostek mieszkalnych w obiekcie może dać oszczędność powierzchni zezwalającą na umieszczenie w nim kolejnego pokoju czy dwóch. A te w skali roku czy kilkudziesięciu lat funkcjonowania mogą dać jego właścicielowi wymierny przychód ze sprzedaży pokoi.

Aranżacja hotelowych wnętrz jest sztuką, ponieważ projektant musi zmieścić się w określonym metrażu (zwykle granicznym dla zakładanej dla obiektu kategorii) ze ściśle określonym przez przepisy kategoryzacyjne wyposażeniem. Ergonomii pokoi w obiektach o różnej kategorii (a co za tym idzie i różnych wymaganiach powierzchni, i wyposażenia) poświecimy osobny cykl materiałów. W tym, traktowanym jako wprowadzenie, skoncentrujemy się na ogólnych założeniach.

Przedsionek

W wielu hotelowych jednostkach mieszkalnych przedsionek jest prostokątnym, mało ustawnym pomieszczeniem, którego dwa boki wypełniane są przez drzwi: wejściowe i łazienkowe. Trzeci bok jest otworem wejściowym do części mieszkalnej. Taki przedsionek służy przede wszystkim komunikacji, a przecież z powodzeniem może pełnić również funkcję szatni służącej do przechowywania garderoby, butów, walizek czy toreb podróżnych. Dlatego w wielu współczesnych ob [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *