Nowy prezes Accoru

Pod koniec sierpnia, po czterech miesiącach od odwołania poprzedniego prezesa Denisa Hennequina, rada nadzorcza Accoru wybrała jego następcę. Został nim Sébastien Bazin z funduszu private equity Colony Capital, posiadającego wraz z Eurazeo 21 proc. udziałów w Accorze. Wybór ten oznacza, że spółka jeszcze mocniej skupi się na wyprzedaży hoteli w ramach strategii asset light.

Sébastien Bazin jest już czwartym prezesem Accoru w ciągu ostatnich ośmiu lat. Ostatnio był szefem europejskich inwestycji w Colony Capital. Tymczasowy prezes Yann Caillere, który pełnił obowiązki szefa Accoru po odwołaniu Hennequina, odszedł z firmy po siedmiu latach pracy. Wybór Sébastien Bazina na to stanowisko interpretowany jest jako zwycięstwo forsowanej przez Colony Capital i Eurazeo strategii agresywnego wyzbywania się własności hoteli i przechodzenie na umowy leasingu zwrotnego, zarządzania i franczyzy.

Według nieoficjalnych informacji to właśnie te fundusze, których przedstawiciele mają cztery głosy w 10-osobowej radzie nadzorczej, doprowadziły do odwołania Hennequina, który, choć dynamicznie wprowadzał strategię asset light, to jednak nie zgadzał się na wyprzedaż „bez względu na wszystko”. Tymczasem udziałowcy Accoru chcieli widzieć szybkie wpływy z transakcji, dzięki którym osiągaliby wyższe dywidendy. „Wszyscy członkowie Rady zgodzili się, że obecna strategia jest właściwym kierunkiem rozwoju i pozostaje niezmieniona. Jednak biorąc pod uwagę obecne warunki ekonomiczne i szybkie zmiany w konkurencyjnym środowisku, Accor musi przyspieszyć wprowadzanie tej strategii w celu wzmocnienia swojej pozycji. Dlatego Rada oczekuje, że najważniejszym priorytetem będzie skupienie całej energii i wszystkich zasobów na transformacji modelu biznesowego Accoru”, głosił komunikat po odwołaniu Hennequina ze skutkiem natychmiastowym.

Sébastien Bazin został wówczas powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego rady nadzorczej. Accor jak najszybciej osiągnąć ma założone proporcje 40 proc. hoteli we franczyzie, 40 proc. w zarządzaniu i jedynie 20 proc. własnych lub leasingowanych. Sébastien Bazin rozpoczął swoją karierę w 1985 roku w sektorze finansowym w USA. Po powrocie do Francji w 1990 roku objął stanowisko dyrektora w banku inwestycyjnym Hottinger Rivaud Finances. Następnie związany był z Immobilière Hôtelière gdzie pełnił funkcję prezesa. Siedem lat później rozpoczął pracę w Colony Capital, gdzie był odpowiedzialny za rozwój jej europejskiego oddziału. W ciągu 15 lat pracy w firmie odpowiadał za wiele inwestycji związanych z rynkiem hotelarskim, w tym m.in. wykup sieci luksusowych hoteli Fairmont i Raffles, nabycie udziałów w Lucien Barriere Group oraz liczne inwestycje w sieć

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *