Pływające hotele razy 130

Kończy się tegoroczny sezon wycieczek morskich po Bałtyku. Był on rekordowy dla polskich portów. Duże statki wycieczkowe, zwane również pływającymi hotelami zawinęły do nich 131 razy przywożąc na swych pokładach około 110 tysięcy turystów i ok. 16 tys. członków załóg. Najczęściej odwiedzanym portem była Gdynia, do której wycieczkowce zawinęły łącznie 86 razy przywożąc niemal 100 tys. gości.

W Gdańsku gościło 36 wycieczkowców, z łącznie ponad 13 tys. pasażerów na pokładach. Stolicę Pomorza Zachodniego - Szczecin odwiedziło 5 statków z 2 tysiącami pasażerów. Jednak specyfika Szczecina i połączenie miasta systemem śródlądowych dróg wodnych z Europą Zachodnią sprawia, że miasto jest polskim rekordzistą w śródlądowej żegludze wycieczkowej.

Queen Victoria, najnowszy statek linii Cunard, wypływa z portu w Gdyni.
Statek ma ponad tysiąc kabin, zabiera 2 tys. pasażerów, a załoga liczy
900 osóbRzeczne statki wycieczkowe zawiną do tego miasta ponad 80 razy, przywożąc na swych pokładach ok. 6 tys. turystów. Po morzach całego świata pływa dziś blisko 300 dużych statków wycieczkowych, przewożąc co roku niepełna 14 mln turystów. Załoga dużego statku pasażerskiego liczy średnio 1-1,3 tys. osób, głównie personelu hotelowo-gastronomicznego. Według szacunkowych danych na statkach pasażerskich pracuje łącznie od kilkunastu do 20 tys. Polaków.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *