Jak stać się Eko SPA

Eko – to pojęcie staje się modne i coraz bardziej powszechne. Hotele zdają sobie sprawe, że muszą być coraz bardziej ekologiczne. Ale czy można to powiedzieć również o hotelowych SPA? Wiele SPA na pewno chciałoby się tak określać, jednak aby móc pretendować do miana ekologicznych SPA, trzeba spełnić kilka warunków.Warunkiem ekologiczności jest stopień, w jakim hotelowe SPA integruje się ze środowiskiem naturalnym, w ramach którego egzystuje. Zacząć należy od materiałów budowlanych, jakie zostały wykorzystane do jego budowy i do wykończenia wnętrz.

NATURALNE MATERIAŁY I ZARZĄDZANIE ENERGIĄ


W wystroju takiego SPA dominować powinny naturalne surowce, np. korek czy drewno, ale nie można zapomnieć również o zastosowaniu żarówek LED-owych do oświetlenia pomieszczeń SPA. W tej akurat kwestii SPA jest bardzo ekologiczne, ponieważ z reguły pracuje przy świecach, które tworzą niezapomniany klimat podczas zabiegu, a mocne oświetlenie wykorzystywane jest tylko do sprzątania gabinetów. Zarządzanie energią elektryczną jest ważnym elementem w hotelach i ich departamentach SPA. Warto poddać się audytowi oświetlenia, który w dużej mierze pozwoli na zastosowanie właściwej mocy oświetlenia dla różnych pomieszczeń i pozwoli na zmniejszenie poboru energii elektrycznej.

Istotnym elementem jest również energia cieplna, nie tylko w samym budżecie kosztów SPA , ale również w kontekście zanieczyszczania środowiska naturalnego. W przypadku SPA jest ona niezbędna do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody do zabiegów oraz np. basenów hotelowych. Ilość ciepłej wody, jaką pochłania obiekt hotelowy i część SPA jest naprawdę bardzo duża. Żeby zasłużyć na miano eko SPA, trzeba pochwalić się instalacjami pozwalającymi na odzyskiwanie wody deszczowej, ale również np. zainstalować czujniki ruchu w celu wyeliminowania jej nadmiernego zużycia, co często ma miejsca np. pod prysznica mi w szatniach basenowych. Przed skorzystaniem z basenu goście biorą prysznic i bardzo często zapominają zakręcić wodę, która leje się potem zupełnie niepotrzebnie.

ŹRÓDŁA ODNAWIALNE I WODY GEOTERMALNE


Ekologiczne hotelowe SPA korzystają z odnawialnych źródeł energii, choćby w pewnym zakresie starając się wykorzystać kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Jeśli hotel położony jest na terenach, gdzie występują wody geotermalne, może i powinien wykorzystywać je do ogrzewania pomieszczeń i całego obiektu. Woda termalna używana jest również do kąpieli w baliach lub basenach hotelowych. I tu np. hotele uzdrowiskowe, posiadające wody geotermalne mają duże pole do popisu, mogąc oferować jedyne w swoim rodzaju zabiegi kąpielowe oraz idealnie promować produkty stu [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Anita Bajdalska

Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Jak stać się Eko SPA

 1. Wszystko fajnie, są podane przykłady polskich ośrodków spa, które zasłużyly sobie na miano eko?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *