Znów budują gigantyczny hotel

Pojawiła się szansa na ukończenie przerwanej przed 16 laty budowy liczącego 105 pięter wieżowca hotelowego w Phenianie w Korei Północnej. W kwietniu br. egipski koncern Orascom Group rozpoczął prace, które powinny doprowadzić do oddania obiektu do eksploatacji.

Nie jest jednak pewne, czy ostatecznie będzie służył zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Prace nad gigantycznym, mającym 105 pięter, 330 metrów wysokości, 360 tys. mkw. powierzchni użytkowej i ok. 3 tys. pokoi hotelem rozpoczęto w roku 1987. űelazobetonowa konstrukcja składa się z trzech skrzydeł o wspólnym wierzchołku, każde z nich ma 100 m długości i 18 m szerokości.

Na samej górze znajduje się duża 40-metrowa okrągła struktura zawierająca 8 obrotowych pięter, w których miały mieścić się lokale gastronomiczne i kasyna. Hotel-gigant miał być propagandową odpowiedzią rządzonej wówczas przez Kim Ir Sena Korei Północnej na igrzyska olimpijskie w Seulu zorganizowane przez Koreę Południową w roku 1988. Całkowity koszt inwestycji (inwestorem było państwo, które chciało pozyskać kapitał zewnętrzny) szacowano na ponad 750 mln USD. Jeśli obiekt zostałby oddany do użytku, jako hotel stałby się drugim najwyższym hotelem świata, po mającym 72 kondygnacje i 333 metrów wysokości Rose Tower w Dubaju.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *