Jedenasta pięćdziesiątka „Hotelarza”

Autor: Andrzej Szafrański
ht_2008_11-42.jpg
Pierwszy numer "Biuletynu Informacyjnego Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych", który od stycznia 1970 roku ukazuje się jako "HOTELARZ" ujrzał światło dzienne 20 września 1962 roku. Do listopada 2008 roku ukazało się już 550 numerów czasopisma. "HOTELARZ" jest jednym z najstarszych i posiadających największe tradycje czasopism tego typu na świecie. Np. pierwszy numer jednego z popularniejszych magazynów skierowanych do hoteli sieciowych, wydawanego w USA magazynu "Hotels" ukazał się w roku 1966


Od wydania pierwszego numeru "Biuletynu" minęło 46 lat i dwa miesiące. Zmieniały się czasy, zmieniały się systemy polityczne i gospodarcze w naszym kraju, zmieniali się hotelarze, zmieniali się goście, zmieniały się hotele, zmieniał się i "HOTELARZ". Nie zmieniał się tylko cel jego wydawania: doskonalenie standardów usług świadczonych przez obiekty noclegowe w Polsce, podnoszenie umiejętności kadr, upowszechnienie dobrych praktyk i wiedzy, nie tylko o hotelarstwie, ale i o całym przemyśle gościnnym. W telegraficznym skrócie przedstawiamy tematykę prezentowaną przez czasopismo na przestrzeni ostatnich 46 lat na tle ówczesnej polskiej codzienności.


Nr 50/51 - listopad/grudzień 1966 r.

Jak wynika z obszernego materiału w "HOTELARZU" na XVII Kongresie HoReCa w Londynie gorąco dyskutowany był problem kart kredytowych. Najbardziej zagorzałymi przeciwnikami upowszechniania "plastikowego pieniądza", jako środka płatniczego w hotelach czy restauracjach byli przedstawiciele m.in. Francji i Włoch. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej rok 1966 to rok obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Jest to schyłkowy okres tzw. małej stabilizacji. Średnia płaca wynosiła nieco ponad 2,1 tys. zł, zaś dolar amerykański kosztował na czarnym rynku 130 zł.


Nr 100 - styczeń 1971 r.

"HOTELARZ" poinformował: "W 1971 roku w Warszawie rozpocznie się budowa nowego hotelu. W listopadzie ub.r. został zatwierdzony wstępny projekt tego obiektu. Hotel będzie zlokalizowany pomiędzy Stadionem X-lecia a stacją kolei elektrycznej Stadion, w pobliżu ul. Zielenieckiej. Będzie mógł przyjąć 526 gości w 147 pokojach dwuosobowych i 116 pokojach jednoosobowych z dostawką. Część hotelowa budynku będzie miała 12 kondygnacji. Koszt inwestycji sięgnie 103 mln zł." Informacji o hotelu udzielali "HOTELARZOWI" dyrektor Zarządu Inwestycji Hoteli Turystycznych oraz przedstawiciele Warszawskiego Biura Projektów Budownictwa Ogólnego. Hotel nigdy nie został wybudowany, a podobne plany wzniesienia hotelu w tym samym miejscu (tylko że już nie obok Stadionu X-lecia, a powstającego w jego miejscu Stadionu Narodowego) ogłosiło rok temu Ministerstwo Sportu i Turystyki RP. W numerze został także opublikowany obszerny tekst "7 grzechów głównych polskiego hotelarstwa", który do dziś nie stracił na aktualności i do którego wkrótce na łamach "HOTELARZA" wrócimy.


Nr 150 - marzec 1975 r. [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *