Najnowsze technologie – Welcome to the future

Jak będzie funkcjonował hotel za pięć-siedem lat? Ktoś może stwierdzić, że nazwanie go „hotelem przyszłości” będzie chyba trochę na wyrost, bo to zbyt krótki okres od dzisiaj. Ale czy sześć lat temu wyobrażaliśmy sobie telefon bez klawiszy? A tyle minęło od premiery pierwszego modelu iPhone’a, który spowodował m.in. popularyzację smartfonów, tabletów, co z kolei wrzuciło nas w świat social mediów.Nie da się przewidzieć przyszłości bez analizy teraźniejszości. Czy spotkali się Państwo z pojęciem digital nomads?

Cyfrowi koczownicy


Są to osoby, które wykorzystują najnowsze technologie cyfrowe i bezprzewodowe do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, pracując zdalnie z domu, kawiarni, biblioteki, parku itp. Powszechnie używają WiFi, VoIP , smartfonów, aplikacji opartych o tzw. chmurę. Dotychczas taka forma aktywności zawodowej była zdominowana przez fotografów, projektantów stron www, grafików, programistów i szeroko pojętych freelancerów. Dzisiaj tak pracują prawnicy, handlowcy, konsultanci. Home office jeszcze kilka lat temu był zjawiskiem równie rzadkim jak biały tygrys, a obecnie szacuje się że w USA 24 proc. pracowników korzysta z tego rozwiązania przez kilka godzin w tygodniu. W Polsce nie jest to jeszcze masowe zjawisko, ale gdy rozmawiam z konsultantami z Europy Zachodniej, to okazuje się, że wszyscy oni pracują z domu albo w terenie, będąc u klienta. Dzięki smartfonom oraz wszechobecnemu internetowi jesteśmy wszędzie dostępni. Nawet ja pisząc ten artykuł siedzę w domu na kanapie.

Czy my nie jesteśmy takim cyfrowymi nomadami? Jeśli jeszcze nie, to będziemy się nimi stawać. Oczywiście pewne grupy zawodowe będą mniej podatne na takie zmiany (trudno wyobrazić sobie np. górnika albo piekarza jako „cyfrowego koczownika”), ale procesu tego nie da się zatrzymać.

Zmieniamy się


Czy nowe technologie zmieniają nas jedynie w obszarze dostępności? Nie tylko. One coraz mocniej podkreślają swobodę wyrażania własnego „ja”. Prawie każdy, kto dostaje do ręki smartfona czy tablet, pierwsze co robi to personalizuje go przez wrzucenie tapet, zdjęć, aplikacji itd. Z czego wynika popularność Facebooka? M.in. z możliwości daleko posuniętej personalizacji profilu, układu znajomych [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Janusz Mitulski

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *