Na Próżnej biurowiec zamiast hotelu

We wrześniowym numerze HOTELARZA poinformowaliśmy, że Warimpex rozważa możliwość adaptacji kamienic przy ulicy Próżnej 7/9 w Warszawie, przeznaczonych wcześniej na pięciogwiazdkowy hotel, na biurowiec. Na początku grudnia zarząd spółki ogłosił, że po przeanalizowaniu rynku hoteli w Warszawie, jak również rynku nieruchomości biurowych, Warimpex zdecydował się zrealizować projekt biurowca na tych działkach. - Wybraliśmy opcję, która jest najlepsza dla naszych udziałowców - skomentował decyzję Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.


Jego zdaniem warszawski rynek nieruchomości biurowych rozwija się bardzo dobrze, a realizacja projektu biurowca jest znacznie mniej kapitałochłonna niż luksusowego pięciogwiazdkowego hotelu (miał kosztować ponad 18 mln euro). Warimpex, jak obecnie wszyscy developerzy, bierze pod uwagę niekorzystne warunki na międzynarodowych rynkach nieruchomości i reperkusje kryzysu finansowego. Spółka ma już pozwolenie na budowę hotelu na Próżnej, jednak wystąpiła o nowe pozwolenie na odnowienie i przebudowę budynków na biurowiec.


Nie przedłuży to realizacji projektu, ponieważ realizacja budynku biurowego, włączając budowę, jest znacznie krótsza od realizacji projektu hotelu pięciogwiazdkowego. W sierpniowym numerze HOTELARZA przedstawiliśmy raport o warszawskim rynku noclegowym, z którego wynika m.in., że w najbliższych latach liczba hoteli o najwyższym standardzie w stolicy powinna okazać się wystarczająca i nowe inwestycje w ten segment mogą okazać się ryzykowne. Naszą opinię potwierdza decyzja Warimpeksu oraz (częściowo) prezentowany na str. 26 wywiad z Thomasem Schoenem, szefem sieci Starwood w Polsce.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *