Dobre wyniki mimo spowolnienia gospodarczego

Międzynarodowa branża turystyczna odczuwa znaczące spowolnienie gospodarcze, które przyczynia się do spadku liczby podróży służbowych. Tendencja ta stała się dość wyraźnie odczuwalna w ostatnim kwartale ubiegłego roku i nasila się w roku obecnym. Pomimo tego hotelarstwo w wielu miastach odnotowało dobre wyniki.


Jak głosi tegoroczny raport firmy doradczej Deloitte, sześć metropolii: Nowy Jork, Abu Zabi, Londyn, Dubaj, Paryż i Tel Awiw, znalazło się w pierwszej dwudziestce wszystkich trzech rankingów badających obłożenie, średnią stawkę za pokój oraz przychody przypadające na pokój. Według danych przekazanych przez Światową Organizację Turystyki (WTO) w pierwszej połowie 2008 r. liczba gości na poziomie międzynarodowym wzrosła o 5%, co w skali roku dało wzrost ogółem o 2%.

Mimo spowolnienia w stosunku do 2007 r. liczba podróżujących w skali światowej zwiększyła się o 16 mln i odnotowano nowy rekord:
924 mln podróży turystycznych. Zdaniem Konrada Grudy, starszego menedżera Deloitte, sytuacja na rynku hotelarskim w Polsce również się zmieni - w ramach redukcji liczby podróży służbowych oraz polityki oszczędnościowej firm spadnie popyt na usługi hoteli o standardzie powyżej trzech gwiazdek. Tendencję spadkową może jednak zrekompensować słaby kurs złotego, który może ściągnąć do Polski klientów biznesowych zza granicy. AW
Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *