Pranie i sprzątanie – komu i kiedy opłaca się to zlecić na zewnątrz

Autor: Beata Jurkowicz
ht_2009_05-67.jpg
Cieszący się w ostatnich latach rosnącą popularnością outsourcing usług zawitał też do drzwi hotelowych. Hotele zaczęły powierzać usługi pralnicze i utrzymania czystości firmom zewnętrznym. Z pralni zewnętrznych korzysta już sporo hoteli, z firm sprzątających jeszcze niewiele. Jednak wraz z rozwojem rynku sprzątania powierzchni hotelowych wielu zarządców zaczęło robić kalkulacje, co się bardziej opłaca.


Ale nie tylko koszty są brane pod uwagę. O ile sprzątanie powierzchni biurowych czy innych obiektów użyteczności publicznej przez firmy zewnętrzne przyjęło się już jakiś czas temu, to powierzanie im tego typu usług przez hotele nie jest powszechne. Jak wynika z szacunków firm zajmujących się outsourcingiem sprzątania, korzysta z nich poniżej 10 proc. hoteli. Wynika to z jednej strony z niewielkiej cały czas liczby firm na rynku specjalizujących się w sprzątaniu hoteli, a z drugiej z braku zaufania do powierzenia tych usług serwisowi zewnętrznemu. Hotelarze obawiają się, że firmy nie zrobią tego tak dokładnie jak personel hotelowy, bo swoich pracowników łatwiej kontrolować, a do tego pracownicy z zewnątrz nieobeznani ze specyfiką działania hoteli mogą zakłócić prywatność gości.


Dochodzi jeszcze naturalny strach przed zamieszaniem, jakie może wywołać pojawienie się zewnętrznego serwisu sprzątającego. Jest jeszcze jeden powód, który powoduje, że niewielki odsetek hoteli decyduje się na outsourcing w tej dziedzinie - to pytanie, jakie stawiają sobie zarządcy: co będzie, jeśli firma się nie sprawdzi? Trzeba będzie szybko zorganizować od podstaw własny dział? Specjaliści z branży outsourcingowej odpowiadają na to: wtedy taką firmę można po prostu zastąpić inną. Trochę na rynku już ich jest, więc można wybierać konkurencyjne oferty firm, które cały czas walczą o rynek jakością swoich usług. Obawy o obniżenie poziomu czystości przy świadczeniu usług przez firmę zewnętrzną zbijają tak: skoro funkcjonują one w szpitalach, a te nie mogą pozwolić sobie na żadne zaniedbania w tej kwestii, to dlaczego nie mogą zadbać o porządek w hotelach.


Instrukcje dla firmy

Niewątpliwie firma sprzątająca to ogromne wyzwanie dla menadżerów hotelu i całego zatrudnionego tam personelu. Mimo doświadczenia serwisu sprzątającego, trzeba pracowników zewnętrznych przeszkolić. Należy dokładnie zapoznać ich z budynkiem, wyraźnie określić, co należy robić, a czego nie, kiedy i jak sprzątać. Jak wiadomo każdy nowo przyjęty pracownik potrzebuje trochę czasu, aby się wdrożyć. Dlatego należy przygotować dokładną instrukcję dla personelu zewnętrznego.


Chodzi bowiem o wypracowanie przez firmę sprzątającą standardów tego typu usług. - W naszej firmie opracowaliśmy specjalny system selekcji oraz szkoleń pracowników sprzątających, który sprawia, że do w [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Pranie i sprzątanie – komu i kiedy opłaca się to zlecić na zewnątrz

  1. Nie wyobrażam sobie prowadzić firmę i nie mieć zatrudnionej firmy sprzątającej. Nie można przecież wymagać tego od pracowników, a jako właściciele też raczej nie będziemy robili tego samodzielnie. Ja korzystam z firmy Romwit, która zajmuje się sprzątaniem całego budynku. Świetna sprawa, ogromna wygoda – polecam tę firmę i takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *