VAT od samochodów po 1 kwietnia

Autor: Ewa Sobońska, Anna Szczepaniec
O przydatności samochodu jako narzędzia wykorzystywanego w przedsiębiorstwie nikogo nie trzeba przekonywać, także w takich branżach jak hotelarstwo, a nawet bardziej gastronomia. 1 kwietnia tego roku doszło do małej rewolucji w zakresie odliczania VAT od samochodów osobowych używanych w ramach działalności gospodarczej.
fot. Pescador, Pixabay
Tego dnia w życie weszły nowe przepisy dotyczące możliwości odliczenia VAT od zakupu samochodów osobowych oraz innych wydatków, m.in. związanych z ich eksploatacją, najmem oraz paliwem. Jak było do tej pory Kwestia odliczania VAT od samochodów osobowych używanych w ramach działalności gospodarczej od dłuższego czasu jest przedmiotem sporych kontrowersji. Przedsiębiorcom nie podoba się ograniczenie odliczenia VAT w przypadku tak podstawowego narzędzia pracy. Z drugiej strony rząd widzi tu duże pole do nadużyć i dąży do utrzymania ograniczeń. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 marca 2014 r., przedsiębiorcy w przypadku nabycia samochodu osobowego mogli odliczać 60% kwoty podatku VAT, maksymalnie do 6 tys. zł. Co się zmieniło 1 kwietnia? Nowe przepisy utrzymują ograniczenie odliczalności VAT od samochodów osobowych, ale funkcjonuje ono w innej formie. Obecnie zasadą ogólną jest, że podatnik może odliczać 50% VAT od wydatków poniesionych m.in. na nabycie i eksploatację samochodu (np. na nabycie usług naprawy lub konserwacji czy towarów związanych z eksploatacją). Od zasady ogólnej są jednak wyjątki pozwalające na odliczanie 100% wydatków. O tym, jakie odliczenie będzie przysługiwało podatnikowi, decyduje to w jaki sposób pojazd jest lub może być wykorzystywany. Jeśli auto jest wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przedsiębiorca odliczy 100% VAT-u. Natomiast w przypadku wykorzystania mieszanego, zarówno w ramach działalności, jak i do celów prywatnych, odliczeniu będzie podlegać tylko 50% podatku. Z przepisów zniknęła także górna granica odliczenia, więc przy nabyciu droższego auta podatnik będzie mógł odliczyć VAT wyższy niż 6 tys. zł. 50 czy 100%? Pełne odliczenie VAT przysługuje przede [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “VAT od samochodów po 1 kwietnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *