Tkaniny dekoracyjne – Przy oknie, na łóżku, w restauracji

Autor: Katarzyna Krakowiak
Pokoje hotelowe czasami wydają się wyściełane tkaniną. Firanki, zasłony, narzuty na łóżko, a do tego meble i ściany obite różnymi rodzajami tkanin tworzą charakter hotelu wyróżniając go od innych. A nawet, gdy jest on udekorowany standardowo, to gość szybko rozpozna i oceni jakość wykorzystanych materiałów.


Stale rozwijająca się technologia produkcji tkanin umożliwia aranżację wnętrz hotelowych w oparciu o różnorodne struktury i faktury materiałów. Niezwykle ważna jest też kolorystyka, która ma duży wpływ na samopoczucie gościa. Do tego trzeba pamiętać, że tkaniny muszą spełniać różnorodne wymogi techniczne uwzględniające ich intensywne wykorzystywanie w przestrzeniach publicznych i atesty bezpieczeństwa. - Zakup dekoracji z tkanin z reguły odkłada się na koniec inwestycji. Wówczas okazuje się, że brakuje środków i brakuje czasu na zrobienie czegoś ładnego. A przecież to tkaniny i dekoracje tworzą klimat wnętrza i stanowią o klasie hotelu - stwierdza Dariusz Wnorowski, dyrektor handlowy firmy Alex-moda.


Podstawowe wymogi...

Podejmując decyzje o wyborze tkanin, które znajdą się w hotelowych wnętrzach, pamiętać należy o kilku podstawowych parametrach, od których zależy, czy będą one służyły nam przez długi czas czy też stanowić będą ciągły koszt w bieżących wydatkach. Tkaniny przeznaczone do hoteli powinny:
 •  mieć wysoki współczynnik ścieralności dobrany w zależności od charakteru pomieszczenia (pokój, recepcja, hol, restauracja, sale konferencyjne),
 • być wytrzymałe i łatwe w konserwacji, możliwe do prania w niskich temperaturach,
 • być wyprodukowane z włókien trudno palnych (Trevira CS),
 • spełniać europejskie atesty niepalności M1, B1. Coraz więcej hoteli dba o gości z różnego rodzaju alergiami, przygotowując dla nich specjalne pokoje. Tkaniny, którymi są wyłożone, mają atest AIR. Substancje szkodliwe, które znajdują się w powietrzu, rozkładane są na nieszkodliwe czynniki składowe. Ale o osoby ze skłonnościami alergicznymi można zadbać nawet w zwykłym pokoju, wykorzystując tkaniny o śliskiej strukturze, która mniej absorbuje kurz i dym.

...i ogromna różnorodność

Dobór tkanin we wnętrzu hotelu zależy od charakteru oraz od standardu i architektury obiektu. Często już sama nazwa hotelu sugeruje styl, w jakim jest, czy też powinien być, urządzony. Na rynku tkanin można znaleźć specjalne "tkaniny obiektowe", czyli takie, które przeznaczone są do pomieszczeń w budynkach wykorzystywanych w celach komercyjnych. Projektanci tych tkanin przygotowują gotowe zestawy różnych "koordynatów", czyli pasujących do siebie materiałów o jednakowej kolorystyce i różnych wzorach. Propozycje takie prezentują zazwyczaj bogate wzornictwo i ogromną różnorodność kolorów.


Wybierając fason i rodzaj tkaniny narzuty na łóżko, trzeba wziąć pod uwagę:
 •  model łóżka: - pojedyncze czy podwójne, - materace (jeden lub dwa); - narzuta (dłuższą, luźną powierzchnią ma zakrywać łóżko z dwóch czy trzech stron);
 •  łatwość utrzymania w czystości: - narzuty proste, łatwe do prania i prasowania, - tkanina przystosowana do częstego prania;
 •  funkcjonalność: - proste układanie i ścielenie, - mały ciężar narzuty, - ochrona pościeli przed zabrudzeniem (np. walizkami kładzionymi przez gości).


- Obecnie wybór kolekcji jest przeogromny. Producenci tkanin oferują kolekcje wraz z tkaninami uzupełniającymi. Mamy wtedy 100 procent pewności, że konsekwentnie korzystając z kolekcji wraz z koordynatami, nadamy wnętrzu przemyślany wyraz. Wnętrze będzie spójne i eleganckie - mówi Bogna Węgorska, projektantka wnętrz i mebli. - Wnętrza stylowe wymagają tkanin stylizowanych, historycznych lub gładkich.


Możemy użyć wielu motywów, na przykład wzory palmetowe, pasy, strukturalne, kwiatowe i wiele innych. Aranżacje w stylu "eko" bazują na kolorach ziemi, strukturalnych tkaninach imitujących lny, jedwabie, szantungi, kresze o naturalnym wyglądzie. Innym nurtem jest klasyka, czyli prostota w wyrazie. Kolejnym trendem są aranżacje "glamour" wykorzystujące mieszankę klasycznych wzorów (na przykład palmetowe tkaniny) z nowoczesnymi meblami projektowanymi przez najlepszych projektantów. Tak naprawdę co inwestor, to wyzwanie i nie da się sztywno określić reguł.


Bardzo często dobre wnętrze powstaje podczas "burzy mózgów" architekta z inwestorem posiłkujących się wzornikami tkanin i tapet. Zasłony muszą zasłaniać Przy wyborze tkanin dekoracyjnych należy wziąć pod uwagę wiele czynników koloru oraz stylu zastosowanych we wnętrzu komponentów. Należy zwrócić uwagę na wykładzinę, lampy, a nawet najdrobniejsze szczegóły jak okucia mebli lub klamki. W pokoju najlepiej zacząć od aranżacji okna i do niej dobierać resztę tkanin na łóżko, meble i ściany.


Zasłony i firany w pokoju hotelowym to bardzo ważny element dekoracyjny, ale też należy pamiętać, że zasłony powinny przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zasłaniać, a często wręcz zaciemniać pokój. Wybierając tkaniny na zasło [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *