Świadczenia zdrowotne w hotelu mogą obniżyć… podatek od nieruchomości

Właściciele obiektów hotelowych są zobowiązani do płacenia podatku od nieruchomości. Najczęściej najwyższej stawki, przewidzianej dla powierzchni gospodarczych. Nie wszyscy przedsiębiorcy działający w tej branży wiedzą jednak o możliwość obniżenia podatku od nieruchomości. Mają na to szanse, jeśli budynek lub pomieszczenia wykorzystywane są na cele związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.Jeśli zatem w hotelu znajduje się SPA, basen lub miejsce, w którym można skorzystać z masaży, warto sprawdzić, czy pozwalają one na stosowanie niższej stawki podatku, a co za tym idzie – obniżenie płaconego podatku od nieruchomości.

Niższa stawka podatku – zmiany przepisów

Szersza możliwość stosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości przez podmioty z branży hotelarskiej pojawiła się w 2011 r., kiedy zmieniono brzmienie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Do tego czasu obniżona stawka mogła mieć zastosowanie jedynie do budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. W praktyce musiały być to pomieszczenia, które były faktycznie zajęte na wykonywanie tego typu świadczeń, takie jak np. sale operacyjne. Dzięki zmianie przepisów, preferencyjne opodatkowanie może obecnie dotyczyć znacznie większej liczby pomieszczeń. Po zmianie przepisów wystarczy aby budynek albo pomieszczenie były związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Wprawdzie nowe zasady opodatkowania obowiązują już od kilku lat, jednak dotychczas podatnicy ostrożnie podchodzili do stosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości. Na jej obniżenie skarżyły się też gminy, które przez nowelizację przepisów straciły część swoich dochodów. [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Ewa Sobońska, Anna Szczepaniec

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *