Prawdziwe zarobki w hotelarstwie

Hotelarstwo nie należy do branż, które oferuje najlepsze zarobki. W porównaniu do innych sektorów gospodarki średnie płace w tej branży należą do najniższych. Ale to nie znaczy, że nie można tu zarabiać przyzwoicie.


Nie ma ogólnodostępnych danych dotyczących liczby zatrudnionych i średnich pensji dotyczących samej branży hotelarskiej. W różnego rodzaju statystykach jest ona łączona z branżą gastronomiczną: restauracje, catering, która opiera się na pracy personelu niewykwalifikowanego - kelnerzy, pomoce kuchenni itp. i traktowana jest przez większość jako praca tymczasowa. W związku z tym wykazywane zarobki nie mogą być znaczące.


POKOJE
 • 1200 zł brutto - pokojowa w 2H hotelu w woj. świętokrzyskim
 • 1350 zł brutto + premia uznaniowa - pokojowa w dużym hotelu 4H w miejscowości górskiej
 • 1450 zł netto + nadgodziny + napiwki (śladowe) - pokojowa w 3H hotelu na Górnym Śląsku
 • 1400-1800 zł brutto - pokojowe w dużym hotelu 4H w Trójmieście
 • 1600 brutto - pokojowa w hotelu 3H w mieście średniej wielkości w woj. lubuskim
 • 1600 zł netto - pokojowa w 5H hotelu w Warszawie
 • 2200 zł brutto + posiłki pracownicze - pokojowa w 4H hotelu sieciowym w Warszawie Ľ2500 zł netto - kierownik służby pięter w 3H hotelu w Krakowie
 • 3000 zł brutto - kierownik działu służby pięter w 4H hotelu nad Bałtykiem
 • 4000 zł brutto - kierownik służby pięter w średniej wielkości obiekcie konferencyjnym w okolicach Warszawy


Jak wynika z danych GUS w sektorze zakwaterowanie i gastronomia w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad dziewięć osób pracuje ok. 120 tys. ludzie., kolejnych 140 tys. w mikroprzedsiębiorstwach. Średnia miesięczna płaca w pierwszej grupie wynosi niespełna 2300 zł brutto, w drugiej 1200 zł.


Dane zebrane przez "Hotelarza" od osób pracujących w hotelach na różnych stanowiskach i właścicieli różnego typu obiektów pokazują prawdziwy stan zarobków w tej branży. I potwierdzają, że na większości stanowisk nie są one wysokie. Pokojowe zarabiają od 1200 zł do 2500 zł w hotelach najwyżej kategorii. Czasami stosuje się stawkę godzinową, która wynosi 8-10 zł. Ale już na stanowisku kierownika (najczęściej kierowniczki) służby pięter zarobki wynoszą od minimum 2000 zł do ponad 4000 zł w dużych obiektach konferencyjnych, które mogą liczyć na w miarę wysokie stałe obłożenie.


RECEPCJA

 • 1200 - 1500 zł netto (8,80 zł brutto za godzinę) + 400,00 - 600 zł netto premii wyliczanej z obrotu za pokoje i ilości godzin pracy w 3H hotelu niesieciowym na Górnym Śląsku
 • 1300 zł netto + prowizje - recepcjonista w małym hotelu w Bieszczadach
 • 1300 zł netto + premia do 10 proc. miesięcznie - recepcjonista w 3H hotelu w Krakowie
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

18 komentarzy do “Prawdziwe zarobki w hotelarstwie

 1. „9000 zł brutto – dyrektor 3H hotelu SPA w południowej Polsce”

  aplikuje, pakuje się i jadę dajcie tylko namiar.
  to ja tu w czterogwiazdkowcu zdrowie tracę za marne 5 brutto a w południowej polsce czeka trzygwiazdkowe SPA z prawie dwukrotnie wyższą pensją.
  Namiar proszę?!?

 2. ale widzisz, zarządzać SPA to jeszcze trzeba umić.
  To nie hotelik w centrum miasta, gdzie wystarczy być a gość tak czy inaczej przyjedzie. Nie ten to inny.
  W hotelu SPA na zadupiu bez skutecznych działań promocyjnych nie będziesz miał ani jednego gościa. Niewyobrażalne co? A jednak.
  Więc ta pensja nie wydaje mi się wcale wygórowana.

 3. No niestety, dobre prace za dobre pieniadze sa dla dobrych ludzi z werwa i umiejetnosciami, a jak jestes kierownikiem z „bozej łaski” no to i nikt
  ci lepszej posady nie zaproponuje, coz z tego ze dam ci ten namiar jak i tak cie nie zatrudnią. Ciesz sie chlopie ze masz robote i tyle.

 4. Hej Redakcjo, warto odświeżyć ten ranking płac!
  Minęły 4 lata a ja nic podobnego w moim ulubionym piśmie „Hotelarzu” nie widziałam:)

 5. 1600 zł brutto w Specjalista w dziale Sprzedaży i Marketingu Hotelu **** plus prowizja procentowa w zależności od wyników pracy -od wypracowanych przychodów/obłożenia hotelu.
  Pracujemy zarabiamy, leżymy to dostajemy 1600 brutto.
  Dyrektor Marketingu tak samo (wyższa prowizja od sprzedaży)

 6. Dyrektor trzech gwiazdek z Warszawy, 7 brutto + uznaniowe premie. Nienajmocniejsza lokalizacja więc jest co robić:)

 7. Recepcjonista w 4* hotelu w centrum Warszawy ok. 2700 zł, kierownik zmiany recepcji ok. 3300 zł, zastępca kierownika recepcji ok. 4300 zł. Kierownik recepcji ok. 5500 zł.

  Zarobki w barze – ok. 3000 zł. Trochę mniej zarabiają kelnerzy w restauracji. Starszy kierownik zmiany w gastronomii – ok. 3600 zł. Rezerwacja – ok. 2500 – 2700 zł. Księgowość – ok. 4000 zł.

  Wszystkie zarobki podane brutto.

 8. WOW ja niestety w armii po zarządzaniu mgr+mba 4200, zatem szukam czegoś od 6000. Doświadczenie w zarz ośrodkiem wypoczynkowym 2 lata.

 9. Różnie bywa z tymi wynagrodzeniami, naprawdę zależy od hotelu, na forum hotelu hilton gowork.pl/opinie_czytaj,506388 pracownicy wypisali inne stawki niż Wy tutaj, ale na forum sa aktualne informacje.

 10. Witam, za komuny w hotelach i ośrodkach było tak Człowiek dobrze zarobił, dobrze dali zjeść, kielicha wypić i popracować w wesołej atmosferze. Teraz kielicha nie dadzą wypić, atmosfera średnia, dobrze zjeść nie dadzą i dobrze zarobić też nie dadzą, taka jest prawda,wiem z doświadczenia. 1500zł netto recepcjonista, 1300zł netto pomoc kuchenna, nędzne zarobki, w Niedziele, w Świeta trzeba pracować za 1500 i jeszcze dyspozycyjność… O Nie inne branże płacą więcej i Święta i Niedziela wolne to jak tak jest to Ja już NIGDY NIE CHCE PRACOWAĆ W TEJ BRANŻY bo to jest najgorsza praca.

 11. Dlaczego w Polsce tak nędznie płacą za tak ciężką pracę. Ma być zrobione pięknie i szybko to dajcie ludziom odpowiednie wynagrodzenie. Ja pracuję w berlinie w hotelu 4* i zarobki mam ! 1500 euro na rękę i tam aż miło za taką kasę pracować. W polskich hotelach to jest kpina ile o.i płacą , sami niech się wezmą za szmaty to docenią ludzi którzy wykonują pracę za nędzne grosze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *