Warszawa: rusza Hotel Warszawa

Na początku przyszłego roku powinny ruszyć prace przy modernizacji budynku Prudentialu, w którym mieścił się hotel Warszawa. Inwestycja ma potrwać 2,5 roku, a po jej zakończeniu w stolicy przybędzie reprezentacyjny apartamentowiec z ekskluzywnym design-hotelem. Inwestor Polimex-Mostostal już szuka dla niego operatora.


Notowany na giełdzie Polimex kupił 16-piętrowy budynek, który jest jednym z symboli Warszawy, w 2005 roku od przedsiębiorstwa Hotele Warszawskie Syrena za 6,5 mln euro. W ciągu trzech lat chciał go wyremontować i oddać do użytku. Na górnych kondygnacjach znaleźć się miały luksusowe 300-metrowe apartamenty, a w dolnej części hotel i biura. Jednak inwestycja została wstrzymana wskutek przepychanek z Urzędem Miasta, który ze względów formalnych nie chciał wydać pozwolenia na budowę (projekt przewidywał rozbiórkę i odbudowę części gmachu).


Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację Polimeksowi, a wojewoda mazowiecki zapowiedział, że nie będzie się od tej decyzji odwoływał. Dzięki temu firma będzie mogła dokończyć rozbiórkę wewnątrz budynku i demontaż elewacji. Po generalnym remoncie budynek odzyskać ma przedwojenny modernistyczny kształt. Według pracowni Bulanda i Mucha Architekci, która wygrała zamknięty konkurs SARP na projekt rewaloryzacji i rozbudowy budynku na obiekt o funkcji hotelowo-apartamentowej, nad odtworzonymi wewnętrznymi skrzydłami rozpięty ma być szklany dach.


"Z uwagi na walory przestrzenne, unikatowe walory architektoniczne i charakter wnętrza oraz na małą skalę obiektu (znacznie poniżej wielkości hoteli sieciowych) proponujemy stworzenie w tym miejscu hotelu typu DESIGN HOTEL - ekskluzywnej sieci bazującej na adaptacji ciekawych budynków i wzornictwie z epoki - sugerują architekci w pracy, która wygrała konkurs. - Taki produkt, niekonkurujący wprost z komercyjnymi hotelami sieciowymi o większej skali, przyciąga swą niszową klientelę oczekującą prestiżowego i wysublimowanego otoczenia, nastroju i wysokiej klasy designu.


Warszawa nie posiada do dziś obiektu tej klasy, co jest dużą szansą komercyjną". Całość inwestycji łącznie z wyposażeniem szacowana jest na ponad 120 mln zł. Spółka poszukuje inwestora, który odkupi lub będzie współfinansował modernizację budynku, z zastrzeżeniem, że Polimex zostanie jej generalnym wykonawcą. Rozważa też podpisanie umowy operatorskiej na 20 lat. Według przedstawicieli spółki zgłosiło się już kilkanaście zainteresowanych podmiotów, a umowa ma być podpisana w ciągu najbliższych miesięcy. Prudential powstał w latach 30. XX wieku i był wówczas jednym z najwyższych budynków w Europie. Mieściły się w nim biura i apartamenty. Zniszczony podczas Powstania Warszawskiego, odbudowany został po wojnie w stylu socrealistycznym. Od 1954 do 2003 roku funkcjonował jako hotel z 375 miejscami.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *