Łazienki

Płytki podłogowe, ceramiczne i ścienne - Wszystkie kolory świata

Zastosowane w hotelowej łazience płytki powinny być wodoodporne, nienasiąkliwe i łatwe do utrzymania w czystości. Oferta rynkowa jest bogata i różnorodna, pozwala urządzić łazienkę w niemal każdym stylu: od jasnych pastelowych odcieni, wyrazistych monokolorów, tradycyjnych wzorów kwiatowych i roślinnych, przez delikatne motywy abstrakcyjne aż do nowoczesnych, wyrazistych wzorów geometrycznych. Producenci oferują gotowe zestawienia płytek w określonym stylu (retro, śródziemnomorskim, high-tech). Warto zapoznać się z rodzajami płytek – jedne nadają się tylko do podłóg, inne wyłącznie na ścianę.
Glazura – cienkie i kruche płytki fajansowe pokryte szkliwem, przeznaczone do układania na ścianę.
Terakota – płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej bądź fakturowanej. Mają dużą wytrzymałość, choć są bardziej kruche od gresów. Mają budowę niejednorodną: po obtłuczeniu odsłania się czerep płytki. Używane głównie na podłogę, chociaż można je też układać na ścianie.
Gres porcelanowy – płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione,
a dodatkowo również polerowane. Dobre na podłogę, nadają się także na ścianę.
Klinkier szkliwiony – bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych występujący w różnych kolorach. Nierówności w wymiarach są wpisane w rustykalną estetykę płytki. Dobry na ściany i podłogi.


Meble łazienkowe


Kosmetyki, przybory, artykuły toaletowe, zapasowe ręczniki powinny mieć swoje miejsce w łazience. Możliwości jest wiele – są gotowe zestawy mebli (składają się z szafki podumywalkowej, szafki bocznej, szafki nad umywalkę z lustrem itp.). Ceny takich zestawów zależą od tego, z ilu elementów się składają, materiału, z jakiego są wykonane i jakości użytych wykończeń. Ostatnio modne jest łączenie ceramiki z drewnem. Producenci oferują szafki o drewnianej obudowie i ceramicznych drzwiczkach. Jeśli w łazience nie ma miejsca na meble stojące, szafki i półki można podwieszać lub urządzać we wnękach ściennych. Instalowane tu półki mogą być wykonane ze szkła, drewna, sklejki wodoodpornej okleinowanej lub płyt gipsowo-kartonowych. Przy zakupie mebli warto zwrócić uwagę materiały, z jakich je wykonano i czy są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Meble drewniane powinny być pokryte lakierem wodoodpornym. W łazienkach najlepiej sprawdzają się te z drzewa iglastego, a także klon, olcha i orzech. Meble wyprodukowane z płyt MDF muszą być pokryte dużą ilością środka ochronnego (płyta ta jest mniej trwała od drewna), płyty wiórowe i pilśniowe zabezpiecza się natomiast laminatem lub fornirem. Meble do hotelowych łazienek wyrabiane są również z tworzyw sztucznych, metalu lub szkła hartowanego. Wybierając meble do łazienki oprócz sprawdzenia ich odporności na wilgoć, patrzymy na to czy są funkcjonalne. Jeśli kupujemy szafkę z drzwiczkami, sprawdźmy, czy drzwiczki poruszają się lekko i czy mają mocne zawiasy. Upewnijmy się również, czy półki nie są zbyt wąskie albo za płytkie.Armatura: baterie - Na wannę i pod prysznic

Do umywalek i wanien stosuje się baterie dwuuchwytowe oraz jednouchwytowe z mieszaczem. Dostępne są także baterie umożliwiające uzyskanie wody o stałej temperaturze, czyli baterie termostatyczne. Sposób ich działania jest podobny: na pokrętle regulacji temperatury trzeba ustawić odpowiadającą użytkownikowi temperaturę wody. W łazienkach stosuje się też baterie naścienne oraz baterie stojące. Te pierwsze mocuje się na ścianie bezpośrednio do przewodów wody ciepłej i zimnej. Aby użytkownicy mogli wygodnie korzystać z baterii, nie może być ona umieszczona ani za nisko, ani za wysoko nad wanną czy umywalką. Baterie stojące (zwane też sztorcowymi) umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce czy wannie.
Baterie wykonywane są aluminium, chromowanej stali, z różnego rodzaju stopu mosiądzu, który później jest chromowany. Jeśli w łazience jest tylko wanna, warto założyć baterię wannowo-natryskową (spełnia ona dwie funkcje: napełnia wannę wodę i umożliwia wzięcie prysznica).
Jeśli chodzi o prysznic, montuje się tu baterie natryskowe stałe lub ruchome (bateria ruchoma umożliwia zdjęcie słuchawki z uchwytu; bateria stała pozwala jedynie na ustawienie główki słuchawki pod odpowiednim kątem). Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli prysznicowych (są to wykonane z tworzywa lub aluminium, rzadziej ze szkła, płyty, w której montuje się dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody). Większość paneli ma zaokrąglone kształty. Najczęściej są białe, choć można kupić także panele kolorowe: niebieskie, żółte, czerwone. Firmy oferują też panele aluminiowe, satynowe, o geometrycznych kształtach albo wykonane ze szkła. Zwykle oferowane są w dwóch wersjach: przystosowanej do montażu na ścianie bądź w narożniku.

Wymiary paneli są zróżnicowane:
 • panele długie mają powyżej 180 cm – po zamontowaniu opierają się na brodziku;
 • średnie o długości 140–150 cm – można je zamontować nad brodzikiem lub wanną;
 • krótkie – długość około 115 cm. l

Ceramika sanitarna: umywalki - Kwadratowe i okrągłe

Choć produkowane są dziś z najróżniejszych materiałów (stal nierdzewna, szkło, kamień, a nawet drewno), nadal najpopularniejsze są wykonane z ceramiki. Kolorystyka umywalek nie ogranicza się dziś tylko do bieli – dostępne są w wielu pięknych kolorach, przede wszystkim pastelach (często noszą obcojęzyczne nazwy, np. Manhattan to jasnoszary, Bahama-beige – beżowy, a Pergamon to kolor kości słoniowej). Ceramika łazienkowa może być również dodatkowo zdobiona. Kształty są przeróżne: półkola, koło, bardziej lub mniej wydłużone elipsy, kwadraty i prostokąty w obrysie zewnętrznym. Jednak opływowe kształty, zaokrąglone naroża są najbardziej ergonomiczne i sprzyjają utrzymaniu czystości. Wy [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *