Podatki od szkolenia

Autor: Małgorzata Dankowska
ht_2010_04-49.jpgAutorka jest starszą konsultantką
w firmie audytorskiej TPA Horwath


Rosnące oczekiwania gości i coraz szybciej zmieniające się trendy w branży hotelarskiej wymuszają konieczność ciągłego kształcenia pracowników. Jaki wpływ na rozliczenia podatkowe hoteli i pracowników mają dotacje na tzw. projekty miękkie, czyli m.in. dokształcanie pracowników.


Kiedy dotacja jest przychodem

Z perspektywy podmiotu otrzymującego dotację kluczową kwestią jest ustalenie, czy otrzymane wsparcie kreuje przychód do opodatkowania. Bazując na ogólnych zasadach dotyczących ustalania przychodów podatkowych, należałoby na to pytanie odpowiedzieć twierdząco, przychodem tym są bowiem także otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Należy jednak pamiętać, że od zasad ogólnych jest szereg wyjątków. Zwolnieniu od opodatkowania podlegają m.in. dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, a także dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Aby ustalić, co należy rozumieć poprzez dotację otrzymaną z budżetu państwa, należy zajrzeć do ustawy o finansach publicznych, która w swoim obecnym kształcie za taką pomoc uznaje także wydatki budżetowe na realizację programów finansowanych z udziałem środków pochodzącyc [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *