Stan polskiej bazy

Autor: Rafał Szubstarski
W Polsce w 2009 roku działały 6992 obiekty zbiorowego zakwaterowania (w tym ok. 2 tys. sezonowych), o 135 więcej niż rok wcześniej. Łącznie oferowały one 606,5 tys. miejsc noclegowych, o 9,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej miejsc znajdowało się w hotelach – 165,6 tys., co stanowi ponad jedną czwartą polskiej bazy noclegowej.

ht_2010_05-4.jpg

Główny Urząd Statystyczny ogłosił właśnie oficjalne dane dotyczące polskiej bazy noclegowej i jej wykorzystania w 2009 roku.


146 nowych hoteli

Według danych GUS na 31 lipca 2009 roku, w Polsce działały 1634 hotele, czyli w ciągu roku przybyło ich 146 (rok wcześniej 118, a dwa lata wcześniej 88), co pokazuje hotelarski boom budowlany, jaki miał miejsce w drugiej połowie 2008 i w pierwszej 2009 roku. Do użytku oddawano wówczas hotele, których budowę rozpoczęto w 2007 roku na fali rosnącej koniunktury w hotelarstwie przejawiającej się większą liczbą gości i wyższymi cenami za noclegi i inne usługi. Niestety, w połowie 2008 roku koniunktura zaczęła się pogarszać, a jesienią zapanował już ewidentny kryzys na rynku. Wiele inwestycji, które były już na ukończeniu, wprowadzono na rynek, ale te, które znajdowały się we wcześniejszych fazach, zamrożono lub się z nich wycofano. Dlatego w tym roku należy się spodziewać mniejszego wzrostu liczby hoteli, choć utrzymującego się powyżej setki. Problem z danymi dotyczącymi liczby hoteli jest jednak taki, że istnieją dwa źródła informacji. Jedno to GUS, którzy bazuje na sprawozdaniach przesyłanych przez same obiekty, drugie to urzędy marszałkowskie, które [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *