Łóżko w hotelu: Trendy i błędy

Autor: Wiktor Kołakowski
Przepisy kategoryzacyjne odnośnie do łóżek określają jedynie ich minimalne wymiary: 90 x 200 cm dla łóżka jednoosobowego i 140 x 200 cm dla dwuosobowego. Reszta pozostaje w rękach hotelarza.

ht_2010_05-23.jpg

Hotelarz, mówiąc łóżko, tak naprawdę ma na myśli materac, bo to właśnie materac decyduje o komforcie spania. Popularne rozwiązanie w hotelach, jakim jest tzw. łóżko kontynentalne, to w praktyce materac na materacu. Materac bazowy znajduje się w drewnianej ramie, do której dokręcane są nóżki (lub dwa kółka, co jest wygodniejsze). Na górę nakładany jest drugi materac „do spania”. Są one dosuwane do ściany z przymocowanym zagłowiem i stanowią gotowy zestaw. Drugi typ łóżka hotelowego – tradycyjny, to konstrukcja: łóżko plus materac, czyli stelaż lub drewniane szczeble, na które nakłada się materac. – Materac czy łóżko hotelowe muszą być przede wszystkim czyste i higieniczne, dlatego powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze, jeśli będzie umożliwiać sprawną i szybką wymianę pościeli, a przy tym zapewniać wygodę gościom hotelowym – mówi Damian Kniejski, dyrektor działu hoteli w Fabryce Materacy JANPOL. Ba, ale jak takie wybrać?


Wysokość buduje prestiż

– Ze względu na intensywność użytkowania, hotelowe wersje materacy powinny być przygotowane z myślą o takim właśnie przeznaczeniu. Konstrukcja powinna być solidniejsza, gramatury surowców wyższe itd. – tłumaczy Artur Paciorkiewicz z fimy Recticel Komfort Snu. – Zazwyczaj materace hotelowe są twardsze niż domowe. W warunkach domowych stosowane są materace sprężynowe (bonnelowe i kieszeniowe), piankowe i lateksowe. Ze względu na swoją trwałość do hoteli wskazane są sprężynowe lub piankowe, ale z twardych pianek. – Warto zwrócić uwagę na pikowanie materaca. Najlepiej, aby było obustronne, pozwoli to wydłużyć żywotność materaca poprzez możliwość użytkowania go po obu stronach – tłumaczy Artur Paciorkiewicz. – Standardowa wysokość materacy to ok. 16–18 cm. Ostateczny wybór zależy jednak od inwestora i warunków hotelowych. Według jego obserwacji, widać zależność, im wyższy standard hotelu, tym wyższe łóżko/materac. Podstawowa wysokość to 40–50 cm, ale wyposażając warszawskiego Hiltona, firma dostarczyła łóżka z materacami o łącznej wysokości 65 cm.


Kiedy wymienić materac?

Materac ma też największy wpływ na ostateczną cenę. Duże znaczenie mają również dodatki, takie jak narzuty, falbany czy nakładki higieniczne. Aby pełny koszt łóżka wraz z dodatkami był najkorzystniejszy, dobrze jest skorzystać z porady architekta wnętrz lub profesjonalisty, jakim jest przedstawiciel producenta. Bazując na wcześniejszych realizacjach podpowie on, z czego można zrezygnować, a w co warto zainwestować, np. baza łóżka kontynentalnego może być tapicerowana, co jest tańsze niż wykonanie [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

5 komentarzy do “Łóżko w hotelu: Trendy i błędy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.