Hotelowa Australia, cz. 2

Autor: Mariusz Jarymowicz
Mariusz Jarymowicz
jest podróżnikiem i fotografem

 

Urulu czyli Ayers Rock, jak wolą angielscy osadnicy wraz z oddalonymi o 50 km skałami Kata Tjuta (ang. The Olgas) to niekwestionowane serce Australii, święte zarówno dla rdzennej ludności jak i dla osadników przybywających na ten piękny kontynent od 240 lat. Dla pierwszych, ze względu na tradycję i wierzenia, dla drugich ze względu na dochody, jakie czerpią z turystyki opartej na zwiedzaniu tych tajemniczych tworów geologicznych, co do okoliczności powstania których do dziś spierają się geolodzy.


Aborygeni twierdzą, że to właśnie wśród skalistych gór Urulu i Kata Tjuta narodziło się życie na Ziemi. Liczne ślady bytności człowieka oraz specjalnie oznakowane święte miejsca, których nie wolno fotografować świadczą o szczególnym charakterze tego miejsca, znajdującego się w samym centrum półpustynnego krajobrazu otaczających je równin.


Oddalone o blisko 450 km od Alice Springs, do niedawna były pozbawione nowoczesnej bazy noclegowej. Jednak w odległości 20 km od Urulu, w miejscowości Yurala powstała i jest stale rozbudowywana baza noclegowa, składająca się z szeregu prywatnych inwestycji hotelowych skoordynowanych jednak w harmonijną całość, która uzupełnia się na wzajem zarówno pod względem kategorii jak i klimatu architektury budynków i ich wnętrz.


Cały kompleks jest wyrazem zasady, że w trudnych warunkach łatwiej jest przetrwać w grupie niż jako jednostka. Zasadę tę dobrze ilustruje historia, zaginionego wielbłąda i upartego naukowca, która została wykorzystana do PR-owej identyfikacji przez jeden z hoteli o nazwie „Zagubiony Wielbłąd”.


Zewnętrzna, centralna bryła hotelu, dobrze widoczna od dojazdowej uliczki jest futurystycznie prosta i nie zawiera praktycznie żadnych elementów dekoracyjnych. Swoją surowością nawiązuje wprost do otaczającego ją surowego krajobrazu. Połączenie sino-szarego i czerwono-rudego koloru przenikających się brył jest nawiązaniem do kolorów skał, które w ciągu dnia są czerwono-rude, a o zmierzchu czy nawet w ciągu dnia oglądane z odpowiedniej strony pod słońce jawią się jako sino-szare tajemnicze monume [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *