Jak wybrać ekspres do hotelu

Jeszcze nie tak dawno Polska była krajem konsumentów herbaty, a kawa to był trudno dostępny luksus. Dziś ¾ dorosłych Polaków rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. W ciągu ostatnich 10 lat konsumpcja kawy w Polsce wzrosła aż o 80 proc, co świadczy o tym, iż Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami tego specjału.

Konsumenci są coraz bardziej wyedukowani, rozpoznając nie tylko rodzaje specjałów kawowych, ale także ich jakość, bo zwykłe espresso potrafi różnie smakować w różnych lokalach. Wzrost świadomości konsumentów motywuje producentów kawy i urządzeń przeznaczonych do jej zaparzania, aby zapewnić najwyższą jakość serwowanych specjałów. Oczywiste jest, że sukces kawiarni (a w dużym stopniu każdego innego lokalu, w którym serwuje się kawę, czy jest to cukiernia, restauracja czy hotelowy lobby bar) zależy od tego, jaki ekspres do kawy wybierze właściciel, bo kupuje się maszynę, która będzie utrzymywać cały lokal. Opcji wyboru jest mnóstwo, ale przede wszystkim należy pamiętać, iż ta decyzja nie może ograniczać się jedynie do wyboru ekspresu ze względu na sposób przyrządzania kawy, ani tym bardziej na cenę. Wszystko zależy tak naprawdę o tego, jakie będzie przeznaczenie ekspresu. Dlatego przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy sobie zadać kilka kluczowych pytań i zestawić je z urządzeniami oferowanymi nam przez producentów.

Ekspres kolbowy….

Zacznijmy od tego, że rynek profesjonalnych ekspresów do gastronomii oferuje dwa główne sposoby przyrządzania kawy: za pomocą ekspresu kolbowego, zwanego też tradycyjnym lub manualnym oraz za pomocą ekspresu automatycznego. Oczywiście, znajdziemy na rynku jeszcze inne urządzenia służące do przyrządzania kawy, niemniej jednak te dwa typy dominują i na nich się skupmy. W przypadku ekspresu kolbowego, aby zrozumieć lepiej jego przeznaczenie, warto wiedzieć, jak działa. Wewnątrz urządzenia znajduje się bojler ogrzewający wodę na kawę i parę do spieniania mleka. Woda wewnątrz bojlera doprowadzona do stanu wrzenia wytwarza parę naciskającą na bojler, co z kolei wytwarza wewnętrzne ciśnienie. Ważnym czynnikiem jest również sposób podawania wody do zaparzania – systemów jest bardzo wiele i nie sposób wszystkie omówić, jednak najistotniejsze jest to, aby woda na grupie była stabilna. Co to oznacza? Że należy utrzymywać stałą temperaturę w przedziale 88-94 st. C. Ten zakres nie jest przypadkowy – to bowiem jest standard dla idealnego espresso. Brak odpowiedniej temperatury wody w bojlerze to również brak pary, która jest niezbędna do spieniania mleka, co staje się nie lada przeszkodą w przygotowywaniu coraz bardziej pożądanych specjałów kawowych z dodatkiem pianki mlecznej, takich jak cappuccino czy latte macchiato. To częsty problem urządzeń wyposażonych w mały bojler. Niezwykle ważne jest świadome określenie potrzeb, ponieważ przy dużym natężeniu zbyt mały bojler to brak możliwości szybkiego serwowania poszczególnych specjałów lub też zbyt wysoka temperatura w grupie, co może skutkować „przepaleniem” kawy, czego efektem jest gorycz. Natomiast duży bojler przy małym natężeniu to z kolei niedostateczna temperatura, co również skutkuje brakiem możliwości szybkiego serwowania kawy. Odpowiednia temperatura w grupie jest problemem wielu urządzeń, dlatego producenci prześcigają się w unowocześnianiu ekspresów i szukaniu coraz to nowych rozwiązań, które zwiększą stabilność temperatury i zapewnią powtarzalność przygotowywanych specjałów. Ekspres kolbowy sam w sobie nie zapewni idealnego espresso. Potrzeba do tego szeregu akcesoriów dodatkowych, takich jak odpowiedni młynek, tamper, chłodziarka do mleka, podgrzewacze do filiżanek oraz oczywiście dobrej jakości ziarna kawy. Należy pamiętać, iż serwowane specjały na bazie kawy nie tylko mają cieszyć podniebienie, równie ważny jest sposób przyrządzania kawy i umiejętność jej serwowania. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie ekspresu kolbowego należy wziąć pod uwagę nie tylko modele i trendy czy oferowane przez producentów rozwiązania technologiczne, ale również to, że do obsługi tego urządzenia potrzebny nam będzie odpowiednio przeszkolony personel – bariści.

…i automatyczny

Ekspresy automatyczne to przede wszystkim urządzenia, które nie wymagają obsługi przeszkolonego personelu, krótko mówiąc – zrobią za użytkownika wszystko. Jeśli chcemy napić się kawy, niezależnie zresztą, czy będzie to espresso, czy supermodne latte macchiato, jedyne co musimy zrobić, to [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Agnieszka Poliszewska-Ostrowska

Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Jak wybrać ekspres do hotelu

 1. W hotelu wszystko musi być sprawne i dobrej jakości, więc nawet odpowiedni ekspres świadczy o poziomie wykonywanych usług 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *