Kup sobie hotel

Autor: Joanna Jałowiec
Condohotele to system dobrze znany i spopularyzowany w USA i na południu Europy, obecnie wkraczający małymi krokami na Polski rynek. Małopolska jako rejon atrakcyjny turystycznie to dobry wybór na tego typu inwestycje.


Według polskiego prawa hotele to obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów. Obecne akty prawne nie definiują pojęcia aparthotel czy condohotel. Co ono oznacza? Najprościej rzecz ujmując condohotel to hotel przedłużonego pobytu, który oferuje wynajem apartamentów składających się z oddzielnego pomieszczenia dziennego, sypialni oraz aneksu kuchennego. Raport o rynku condohoteli w Polsce na potrzeby Condohotels Group przygotowała firma Cushman&Wakefield. – Poziom wiedzy na temat tego systemu wśród inwestorów oraz potencjalnych właścicieli nie jest duży – mówi Kamila Górecka-Kirwiel, PR Manager z Condohotels Group. – Tak naprawdę wykonujemy pracę u podstaw, edukujemy rynek. Wydaje się, że w obliczu bardzo złej sytuacji jeśli chodzi o ilość miejsc hotelowych w Polsce, a jesteśmy na ostatniej pozycji w Unii Europejskiej, zapotrzebowanie na hotele będzie. A system condo to dobra forma finansowania budowy hotelu, bo sprzedajemy apartament już na etapie planowania inwestycji. Naszym zdaniem ten typ inwestycji ma przyszłość, zresztą widać to po innych krajach, w których system bardzo dobrze się przyjął, a hotele się sprzedają. Poza tym jest to dobra forma inwestycji, mająca o wiele większe zwroty niż lokata bankowa czy mieszkanie pod wynajem – dodaje Kamila Górecka-Kirwiel.


Młody rynek

Pojęcie condohotel często mylnie kojarzone jest z pojęciem timesharingu czyli nabywania przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku oraz zapłaty ryczałtowego wynagrodzenia. Tymczasem zawarcie umowy timesharingu nie daje prawa własności do nieruchomości ani nie jest formą współwłasności.


W przypadku condohoteli osoby indywidualne kupują apartament (pokój hotelowy), a następnie wynajmują go firmie zarządzającej hotelem (bądź przekazują w zarządzanie). Apartament je [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *