Dobre pierwsze półrocze

Dobry czas dla polskiego hotelarstwa trwa. Obłożenie hoteli we wszystkich największych polskich miastach wzrosło w pierwszym półroczu od blisko siedmiu do ponad dziesięciu procent. RevPAR liczony w euro – od 10 do 15 proc., oprócz Wrocławia, gdzie był wyższy niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku „tylko” o niecałe sześć proc.Tak wynika z danych STR Global, firmy, która zbiera informacje od samych hoteli dotyczące ich obłożenia, średnich cen za sprzedany pokój – ADR i przychodów na dostępny pokój – RevPAR, który jest iloczynem obłożenia i średniej ceny.

Warszawa i Kraków równo obłożone, ale po różnych cenach

Hotele w Warszawie i Krakowie miały w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bardzo podobne obłożenie, różniące się o 0,1. Warszawa – 72,7, Kraków – 72,8. W obydwu było ono znacznie wyższe niż rok wcześniej – w stolicy Polski skoczyło o 4,6 pkt. procentowego z 68,1 proc., a w stolicy Małopolski o blisko sześć punktów z 67 proc. (i było to najwyższe obłożenie hoteli ze wszystkich16 miast Europy Centralnej i Wschodniej badanych przez STR od Sofii przez Moskwę po Rygę). Ale różnica między tymi dwoma rynkami polega na tym, że osiąga się na nich różne ceny za pokój (i dlatego warszawski jest bardziej interesujący dla inwestorów). W Warszawie w pierwszym półroczu pokój hotelowy monitorowany przez STR kosztował średnio 69,8 euro (287,8 zł), podczas gdy w Krakowie 64,8 euro (267,1 zł). Były to wzrosty odpowiednio o 3,3 i 4,4 proc. Ale pod względem średniej ceny ADR Warszawa i Kraków nie są liderami regionu, jak w przypadku obłożenia, bo droższe hotele są cały czas w Moskwie – 90,3 euro, mimo że ich ceny spadły o prawie jedną czwartą z blisko 120 euro w poprzednim okresie (a już wtedy również znacząco spadły w porównaniu do 2013 roku, Moskwa przed agresją na Ukrainę była j [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *