Jakie korzyści odnosi hotel, akceptując płatność kartą?

Hotelarze już dawno zauważyli, że ich goście mają różne preferencje w zakresie płacenia za nocleg i usługi hotelowe. Z tego względu warto umożliwić płatności nie tylko gotówką, lecz także kartą. Takie rozwiązanie jest wygodne i opłacalne i dla klientów, i dla właścicieli hoteli.


Prokonsumenckie podejście to m.in. umożliwienie klientom wielu form płatności za usługi. Hotelarze doskonale wiedzą, że ich zarobek zależy od szeregu czynników, w tym preferencji klientów. W biznesie niezwykle istotna jest również płynność finansowa; akceptowanie płatności kartami Visa (więcej na stronie internetowej: www.visa.pl) pozwala usprawnić przepływy finansowe i tym samym ma realny wpływ na wysokość odnotowywanych obrotów. O czym jeszcze powinni pamiętać hotelarze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w branży i zastanawiają się nad akceptowaniem kart płatniczych?

Klienci lubią płacić kartą

Badanie zlecone przez Visa na 5 europejskich rynkach pokazało, że klienci coraz częściej zamiast gotówki wyjmują z portfela kartę płatniczą. Jak wynika z badania, w Polsce 47% ankietowanych posiadających karty płatnicze twierdzi, że wolałoby zrobić zakupy w firmie, która akceptuje płatność kartą. Jednocześnie najczęściej po kartę sięgają ci, którzy robią zakupy na kwotę większą niż 200 zł – taką odpowiedź wskazało aż 63% respondentów.

Skoro konsumenci coraz częściej regulują rachunki za towary czy usługi właśnie kartą, to akceptowanie takich płatności m.in. przez hotelarzy po prostu się opłaca. Warto przy tym pamiętać, że klienci mają w portfelach różne karty płatnicze: debetowe, kredytowe, przepłacone czy obciążeniowe. W praktyce to, ile wydadzą, nie musi być uzależnione od ilości gotówki, którą mają w portfelu, ale od ilości środków dostępnych na ich rachunku bankowym czy przyznanego przez bank limitu.

Co może zyskać hotelarz?

Hotelarz, jak każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na akceptowanie kart płatniczych, może zyskać przynajmniej na kilku polach. Poza zwiększeniem obrotów wynikających z faktu, że gość hotelowy nie jest ograniczony gotówką w portfelu, może również zaoferować szybką i bezproblemową obsługę. Przyjmowanie płatności kartami przekłada się na czas obsługi klienta, zwłaszcza wtedy, gdy ten decyduje się na płatność zbliżeniową.

Korzyścią jest również usprawnienie przepływów finansowych. Dzięki opcji przyjmowania płatności kartami przedsiębiorca może szybko odnotować środki na swoim koncie, i to bez konieczności zawożenia utargu do banku – w ten sposób oszczędza na kosztach obsługi gotówki.

Bezpieczeństwo jest ważne

Początkujący przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy akceptowanie płatności kartami płatniczymi Visa na pewno jest bezpieczne. Postępując zgodnie z informacjami wyświetlanymi na terminalu, osoby przyjmujące płatność kartą płatniczą mogą mieć pewność, że otrzymają zapłatę za wykonaną usługę czy sprzedany produkt.

Gdy mowa o bezpieczeństwie, nie można zapomnieć, że w ten sposób przedsiębiorca może uchronić się m.in. przed wprowadzeniem do obiegu fałszywych banknotów. Ponieważ w firmowej kasie znajduje się mniej gotówki lub nie ma jej wcale, ryzyko kradzieży i utraty pieniędzy jest znacznie mniejsze. Dzięki temu również pracownicy mają mniej obowiązków – nie muszą liczyć gotówki ani transportować jej do banku.

Gdy hotelarz dostrzega korzyści z akceptowania kart płatniczych, to…

sam decyduje się na sięgnięcie po nie. Jako przedsiębiorca za pomocą np. kart Visa Business może opłacać wszystkie wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - w Polsce i za granicą, w sklepach i w Internecie. Ponieważ wszystkie transakcje kartą płatniczą są zapisywane przez system bankowy, w praktyce można kontrolować swoje wydatki.

 


Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

6 komentarzy do “Jakie korzyści odnosi hotel, akceptując płatność kartą?

 1. Kto w 21w. placi gotowka? Jak wielkie zacofanie musi bym w polsce by wogole o tym pisac. To samo z zakupami online. Robie zakupy na calym swiecie przez neta a w polsce nie moge bo musze miec polska karte platnicza ktora zaplacisz tylko w pl. Co za sredniowiecze i zascianek europy. Wstyd

  • Glupis, niektorzy nie chca miec sladow na swoim koncie, kiedy nocuja z kochanka. Ci placa gotowka

   • Trzeba mieć inne konto, też mi problem. Obecnie tylko pisząc listy i wysyłając przez pocztę w kopercie nikt nie czyta co napisaliśmy.
    Co tam karta?

 2. ja uzywam gotowki w wiekszosci a karta lol dla mnie to niewolnictwo i glupoty piszesz ze nie mozna placic np angoelska karta w polsce otp bo mozna o juz 8 lat temu tak placilem wiec obudz sie i nie posz zascianek bo wychodzi z tego ze sam go reprezetujesz z taka wiedza

 3. A to mozna placic gotowka? Nie pomyslalabym nawet o tym bedac w hotelu a tu taki artykul. Gotowki w ogole nie uzwam. Nie posiadam juz nawet portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *