Raport – klimatyzacja i ogrzewanie

Klimatyzacja w standardzie

Latem, gdy temperatura dochodzi do 30° Celsjusza, dobry hotel to hotel wyposażony w klimatyzację.

Klimatyzacja pozwala stworzyć w hotelu warunki, w któ­rych biznesmen może pracować, komiwojażer ma siłę skorzystać z płatnej telewizji, a niemiecki emeryt jest w stanie zasnąć. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale i wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. I na dodatek – bez hałasu i przeciągów.

Temperatura i wilgotność

W zasadzie każdy wie, że klimatyzacja służy do utrzymania odpowiedniej temperatury. Za idealn  uważana jest temperatura 21–22°C, powyżej 23°C zaczyna być ciepło. W temperaturze powyżej 26°C gwałtownie obniża się sprawność i chęć do pracy. Czynnikiem, o którym zbyt często zapomina się w hotelach, jest właściwa wilgotność powietrza. Tam, gdzie systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne nie zapewniają odpowiedniego jej poziomu, prędzej czy później gość będzie miał problem np. z suchym gardłem. Po dwóch dniach niska wilgotność objawi się spękanymi ustami. Na zwiększenie wilgotności w pokoju jest jednak jedna skuteczna rada, świetnie znana wielu osobom: odkręcić prysznic w łazience na kilka godzin. Sposób to może  i skuteczny, ale chyba niechętnie rekomendowany przez dyrektora hotelu. Komfortowa wilgotność w pokoju hotelowym wynosi 50–60 procent. Inny ważny wskaźnik to prędkość powietrza – nie powinna przekraczać 25 cm na sekundę.

Pozwala pracować

Bez klimatyzacji nie ma prawdziwie wydajnej pracy personelu hotelowego. Nie ma też wypoczynku gości obiektu. To dzięki klimatyzacji mogły się rozwinąć biznes i usługi (w tym hotelowe) na południu Stanów Zjednoczonych. Dzięki niej, 110 lat po wojnie secesyjnej, w połowie lat siedemdziesiątych XX w., amerykańskie Południe pod względem dochodów i standardu życia zrównało się z chłodną Północą USA.


Chłodzi, grzeje, nawilża

Podstawową sprawą przy doborze klimatyzatora jest określenie funkcji, jakie ma on spełniać. W polskim klimacie urządzeniom klimatyzacyj­nym stawia się wymagania dotyczące nie tyl­ko chłodzenia i osu­sza­nia po­wie­trza latem, a czasem do­grzewania i na­wil­ża­nia po­wie­t­rza zimą  ale także dotyczące do­star­czania świe­żego po­wiet­rza wentylacyjnego lub jego oczysz­czania.

Krótki przewodnik dla laika

Na rynku są następujące rodzaje klimatyzatorów: wentylacyjno-chłodzące   i , w  wersji  z nagrzewnicą, wentylacyjne chłodząco-ogrzewające.

    Najlepiej w hotelu zamontować sys­tem pełnej klimatyzacji, która umożliwia wentylację, chłodzenie i ogrze­wanie oraz regulację wilgotności. Utrzymuje ona wy­maganą temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza. Do tego służą naj­częściej klimatyzatory chłodząco-ogrzewające z wbudowanymi w nie na­wilżaczami i obwodem regulacji wil­got­ności względnej powietrza. Mogą one mieć własne źródło zimna (klimatyzato­ry autonomiczne) lub są zasilane z central­nego urządzenia chłodzącego.

Co decyduje o wyborze klimatyzatora:
●     wymagane funkcje:  chłodzenie, grzanie, nawilżanie,  dostarczanie świeżego powietrza,  oczyszczanie,
●     wymagane parametry poszczególnych podzespołów:  efekt cieplny, efekt chłodniczy,  strumień powietrza  wentylacyjnego, wydajność  nawilżacza,
●     możliwości montażu oraz  organizacja przepływu powietrza  w pomieszczeniu,
●     dopuszczalny poziom hałasu,
●     koszty zakupu, montażu, eksploatacji.

System wentylacji czy klimatyzacji musi zagwarantować komfort zarówno w pokoju hotelowym, jak i w całym hotelu. Rozwiązania wykorzystujące klimakonwektory i tzw. splity mają wady – wyższy poziom dźwięku w pomieszczeniu, wysuszanie powietrza, konieczność stosowania instalacji do odprowadzania skroplin i większe  koszty eksploatacji urządzeń (gdyż trzeba wymianiać filtry. Tych kilka czynników ma wpływ na popularność belek i stropów chło-dzących.

Na podstawie artykułu w „BIT – Budowlany Informator Techniczny”Klimatyzacja odpowiada nie tylko za temperaturę i wilgotność powietrza, lecz także za jego oczyszczanie. Odbywa się to za pomocą zainstalowanych w klimatyzatorach filtrów. Najprostszym z nich jest filtr mechaniczny, który zatrzymuje wszystkie duże zanieczyszczenia mechanicznie. W dobrych klimatyzatorach stosowany jest cały system filtrów (w którym filtr mechaniczny pełni jedynie rolę filtra wstępnego). Mniejsze zanieczyszczenia, niewidoczne gołym okiem, „wyłapują” filtry elektrostatyczne. Filtry węglowe pochłaniają natomiast zapachy.
Główną częścią każdego klimatyzatora jest układ chłodniczy składający się z parownika, sprężarki, skraplacza i wentylatorów. Przy wyborze urządzenia należy brać pod uwagę: wielkość pomieszczenia klimatyzowanego, nasłonecznienie, ocieplenie budynku, liczbę i wielkość okien i drzwi, przeznaczenie pomieszczenia, liczbę przebywających w nim osób, zainstalowane urządzenia (np. elektroniczne), pożądane warunki cieplno­‑wilgotnościowe. Na podstawie tych informacji wyliczane są parametry i moc klimatyzacji. Ekspertyzę najlepiej zlecić fachowcowi.
Dostępne na rynku klimatyzatory możemy podzielić na przenośne i stacjonarne, a te również na klimatyzatory typu split i kompakt.

Klimatyzatory stacjonarne (typu split)

Składają się z kilku elementów połączonych ze sobą przewodami (jeden znajduje się na zewnątr  budynku, pozostałe wewnątrz). Elementy zewnętrzne to: sprężarka, wentylator i skraplacz; w skład elementów wewnętrznych wchodzą parownik i wenty­lator.

Klimatyzatory stacjonarne dzielimy na:
●     podłogowe (jednostka wewnętrzna  jest ustawiona na podłodze w sąsiedztwie ściany zewnętrznej);
●     sufitowe (jednostka wewnętrzna jest podwieszona do sufitu);
●     ścienne (jednostka wewnętrzna jest zawieszona na ścianie pod sufitem);
●     kasetonowe (jednostka wewnętrzna jest zamontowana  w stropie podwieszonym – jest w nim całkowicie ukryta   – na zewnątrz jest widoczna tylko kratka instalacyjna);
●     multisplit (jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka  jednostek wewnętrznych, powietrze jest rozprowadzane  do pomieszczeń kanałami, jednostka zewnętrzna może  być zamontowana na dachu lub na zewnętrznej ścianie  budynku).


Klimatyzatory przenośne

Są przeznaczone do obsługi jednego pomieszczenia. Mogą to być klimatyzatory typu split – w tym przypadku część wewnętrzna jest przenośna, połączona elastycznym przewodem z jednostk  zewnętrzną. Najważniejszą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość ich dowolnego przemieszczania i ustawiania. Wady to: konieczność wyprowadzenia na zewnątrz przewodu, bra  dopływu powietrza zewnętrznego.

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Raport – klimatyzacja i ogrzewanie

 1. Tech Sterowniki ma bardzo dobry system dedykowany hotelom i dużym obiektom, gdzie potrzebna jest kontrola w wielu pomieszczeniach przez centralny sterownik, ten system nazywa się SINUM Business https://www.techsterowniki.pl/sinum-business u nas w hoelu bardzo dobrze się sprawdza, wygodny panel do kontroli parametrów w danych pomieszczeniach

 2. Skąd bierzecie rozwiązania związane z ogrzewaniem?
  Co wy na to – sklep internetowy z urządzeniami elektronicznymi do ogrzewania domów i mieszkań SterownikiTech?
  Ten sklep – https://sterownikitech.pl/
  Gdzie jeszcze warto zaglądać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *