2,6 mln więcej noclegów

Autor: Wiktor Kołakowski
W Polsce zanotowano w ubiegłym roku największy w całej UE wzrost liczby noclegów udzielonych gośiom krajowym – o blisko 12 proc. Nasz kraj zaliczał się również do liderów wzrostu w liczbie noclegów ogółem, których polskie hotele i obiekty hotelarskie udzieliły o 10,4 proc. więcej niż w 2009 roku – wynika z najnowszych danych Eurostatu.


Ubiegły rok był pierwszym, po dwóch latach spadków, w którym liczba noclegów w krajach UE wzrosła o 2,8 proc. Łącznie udzielono ich 1,56 mld, o ponad 60 mln więcej niż w 2009 roku, z czego 2,6 mln więcej w Polsce. Na ubiegłoroczne wyniki wpływ miał przede wszystkim wzrost liczby noclegów udzielonych cudzoziemcom, który wyniósł 5,1 proc., podczas gdy liczba noclegów gości krajowych wzrosła o 1,1 proc. We wcześniejszych latach to właśnie spadek podróży zagranicznych przyczyniał się do dużo gorszych wyników sektora hotelarskiego. W 2009 roku liczba noclegów cudzoziemców spadła o ponad 9 proc., a liczba noclegów gości krajowych tylko o 1,6 proc.


Gdzie wzrosty były największe?

Spadki liczby noclegów zaczęły się w połowie 2008 roku, a swój szczyt osiągnęły w pierwszych miesiącach 2009, gdy od stycznia do kwietnia odnotowano ich w krajach Unii o 8 proc. mniej niż rok wcześniej (a noclegów cudzoziemców prawie o 14 proc.). Później ich dynamika zwolniła. Od maja do sierpnia spadek wyniósł 4,1 proc., a od września do grudnia 3,6 proc. Ubiegły rok [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *