Wejście do pokoju

Autor: Wiktor Kołakowski
Może to się wydać zaskakującym spostrzeżeniem, ale pierwsze na co natyka się gość wchodząc do pokoju hotelowego to… drzwi. Dlatego pełnią one ważną, choć bardziej podświadomą, funkcję w ocenie estetycznej hotelu. Ale już gdy słychać każdy szept z korytarza, ocena ta jest bardzo świadoma: kiepski hotel, bo słychać wszystko co się dzieje za drzwiami. Dlatego podstawa to właściwości akustyczne.


Obecnie dobór drzwi do pokoi hotelowych wydaje się, że nie stwarza inwestorom i architektom wnętrz większego problemu. Mogą wybierać z niemal dowolnego materiału, wzoru i koloru, a nawet kształtu. Jednak gdy zagłębić się w temat to nie okazuje się on wcale taki prosty, zarówno od strony estetycznej, jak i technicznej.


Jakie i z czego

Pytań, na jakie musi sobie odpowiedzieć sobie każdy inwestor, albo wymagać odpowiedzi od projektanta, jest wiele. Czy powinny one „zlewać się” ze ścianami w korytarzu, a z drugiej strony w pokoju, czy wprost przeciwnie: powinny wyróżniać się od nich tworząc oryginalne rozwiązanie i „wchodząc w dialog” z resztą otoczenia

Z jakiego materiału powinny być wykonane? Z mahoniu, dębu, orzecha, sosny. Ze sklejki, płyty pilśniowej, okleiny naturalnej, laminatu? O powierzchniach fornirowanych, laminowanych czy lakierowanych lakierami kryjącymi? Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć na etapie tworzenia projektu wnętrz razem z architektem czy projektantem wnętrz, a nie zostawiać tego na ostatnią chwilę zadawalając się tylko „miejscem na drzwi” w projekcie, bo wiadomo, że jakieś drzwi tam będą.
  •  Najczęściej wykonywanymi projektami są drzwi proste, pełne, fornirowane, które zawsze pozostaną modne. Większość hoteli stawia na prostotę, dlatego wybiera klasyczny model podziału drzwi na dwa pola: górne większe i dolne mniejsze – tłumaczy Maciej Kamiński, pełnomocnik ds. jakości w z Zakładzie Produkcji Drzewnej Westo, który wyposażał w drzwi m.in. hotel Zamek Ryn, Dyplomat w Olsztynie czy Niedźwiadek we Wdzydzach. – Kolejnym często wybieranym wzorem w ostatnich czasach jest wzór aplikacji jednego pola. W drzwiach drewnianych fornirowanych elementem dominującym są li
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *