Jak skutecznie ochronić znak towarowy?

Korzystając z usług hotelarskich, klienci nieustanie natykają się na logo hotelu bądź sieci hoteli – od szyldu na fasadzie budynku, przez baner przy recepcji, ulotki i klucze do pokoi, po szlafroki, menu, a nawet serwetki. Celem jest oczywiście zapamiętanie przez nich tego motywu graficznego, a przy kolejnym wyjeździe ponowny, także podświadomy, wybór tego samego obiektu. Jak nadać takiemu logo status prawnie chronionego, zarejestrowanego znaku towarowego?Znakiem towarowym jest w zasadzie każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna), a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Najpopularniejsze są znaki słowno-graficzne, najczęściej w postaci loga firmowego, chociaż ostatnimi czasy coraz częstsze są też próby rejestrowania znaków towarowych w postaci kolorów. Dotyczy to oczywiście takich odcieni barw podstawowych lub ich zestawień, które same w sobie – bez dodatkowych oznaczeń – wobec pozycji rynkowej przedsiębiorcy i popularności jego towarów lub usług w świadomości przeciętnego konsumenta identyfikują konkretną markę, produkty. Na terenie Unii Europejskiej odnotować już można kilkadziesiąt udanych rejestracji znaków towarowych w postaci kolorów. Biorąc pod uwagę, że obecnie znaczna część klientów podczas szukania hotelu czy rezerwacji pokoju korzysta z internetu, coraz częściej zarejestrowane słowne znaki towarowe przybierają postać adresu strony internetowej hotelu. Pozwala to na dodatkowe zabezpieczenie swoich praw do witryny internetowej i szybką, skuteczną reakcję w razie naruszenia praw ochronnych. Znaczenie takiej rejestracji pokazują przykłady sporów o domeny między międzynarodowymi podmiotami z branży hotelarskiej, rozstrzygane w systemach koncyliacyjnych, m.in. z zastosowaniem Jednolitych zasad rozwiązywania sporów o domeny internetowe (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy).

Rejestracja znaku towarowego

Przed wszczęciem procedury rejestracji znaku towarowego warto sprawdzić dostępność wybranego znaku – polega to przede ws [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Joanna Strubel-Krau. Autorka jest adwokatem w Borczyk Strubel Kancelaria Prawna

Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Jak skutecznie ochronić znak towarowy?

 1. Może w ramach uzupełnienia powiem, że znakiem towarowym może być nie tylko nazwa i logo, ale każde oznaczenie, które pozwala odróżnić towar lub usługę na rynku.

  Gdyby ktoś był zainteresowany niekonwencjonalnymi znakami towarowymi to w moim artykule wymieniłem ich ponad 100: https://znakitowarowe-blog.pl/niekonwencjonalne-znaki-towarowe/

  Poza formami przestrzennymi, są też budynki, kolory, znaki pozycyjne, multimedialne, ruchowe (gesty), zapachowe, smakowe a nawet dotykowe. To wszystko oczywiście jako ciekawostka bo i tak najczęściej zgłasza się do ochrony znaki słowne (nazwę) i słowno-graficzne (logo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *