Orbis ma już 85 lat

Orbis – założony we Lwowie jako spółka Polskie Biuro Podróży „Orbis” – obchodzi w tym roku 85-lecie swojej działalności. Założycielami biura byli trzej dyrektorzy banku: Ernest Adam, Maksymilian Liptay oraz Józef Radoszewski, dwaj posłowie: dr Władysław Kesłowicz i hrabia Aleksander Skarbek oraz prawnik Ozjasz Wasser. W 1933 r. po zakupie akcji spółki przez państwowy bank PKO, jej siedziba została przeniesiona do Warszawy.

Orbis szybko rozwijał działalność: w 1939 r. biuro dysponowało 136 oddziałami w Polsce i 19 za granicą, zatrudniało 500 osób oraz zarządzało swoimi czterema hotelami oferującymi 360 pokoi. W 1939 r. Orbis obsłużył ponad 5 mln klientów. Wojnę przetrwały biura w Brukseli, Nowym Jorku, Tel Avivie oraz w Londynie. Do końca lat 40-tych przedsiębiorstwo obsługiwało międzymiastowe połączenia autobusowe w Polsce oraz dysponowało kilkoma hotelami. W latach 1946–1959 Orbis zarządzał siecią pensjonatów oferujących 5 tys. łóżek oraz obsługiwał wagony sypialne i restauracyjne w pociągach.

W 1951 r. do spółki włączono dziewięć najlepszych hoteli w Polsce, aby przygotować je do obsługi gości z zagranicy. W końcu lat 60. Orbis dysponował 23 hotelami o łącznej liczbie 3272 pokoi. W 1971 r. uzyskał zgodę rządu na budowę hoteli według zachodnich standardów i przez zachodnich wykonawców w drodze przetargów, w oparciu o kredyt dewizowy. W wyniku umowy zawartej wiosną 1972 r. w kolejnych latach oddano do użytku hotele: Forum i Victoria w Warszawie, Kasprowy w Zakopanem. Wybudowano wtedy także sześć Novoteli. W 1979 r.
obsłużono 1,5 mln gości w Polsce, a liczba klientów korzystających z usług biura podróży sięgnęła 12,2 mln.

Łącznie w latach 1960–1980 powstały 34 nowe hotele. Orbis posiadał wtedy 60 proc. pokoi hotelowych w Polsce. Frekwencja w nich wyniosła 65,1 proc., z czego połowę zapewniali goście zagraniczni. W 1991 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Orbis przekształcono
w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 1993 r. z dotychczasowej struktury wyodrębnione zostały dwie spółki: Orbis Travel oraz Orbis Transport, w których Orbis SA
posiada większościowe pakiety udziałów. Od 15 listopada 1997 r. akcje Orbis SA są notowane na Warszawskiej Giełdzie. W wyniku prywatyzacji właścicielem 35 proc. akcji została francuska sieć hotelowa Accor.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *