Hotelarze a ustawa o imprezach turystycznych

1 lipca wejdzie w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Będzie obowiązywała wszystkie polskie przedsiębiorstwa oferujące, sprzedające i realizujące imprezy turystyczne na terenie kraju, a także za granicą. Nowe regulacje obejmują nie tylko biura podróży, ale mogą dotyczyć również właścicieli obiektów noclegowych. IGHP rozpoczyna cykl szkoleń dla hotelarzy, szczególnie tych, którzy oprócz noclegu oferują gościom dodatkowe usługi.

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wprowadza do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z 25 listopada 2015 r. Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie ochrony podróżnych, a na przedsiębiorców turystycznych nakładają nowe obowiązki, m.in. wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na wypadek niewypłacalności, opłacanie składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, prowadzenie wykazu zawartych umów oraz realizację obowiązku informacyjnego wobec podróżnych. – Rynek usług hotelowych w Polsce jest bardzo konkurencyjny, dlatego hotelarze rozbudowują swoje oferty. Najbardziej wymagający klienci mogą liczyć na bogaty pakiet turystyczny, obejmujący nie tylko nocleg, usługi restauracyjne i SPA, lecz również wycieczki po okolicy czy kilkudniowe wyjazdy za granicę.

Od początku lipca będą musieli dostosować swoją działalność do nowej ustawy o imprezach turystycznych. Z myślą o nich przygotowaliśmy cykl szkoleń prezentujących praktyczne zastosowanie nowych przepisów – mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny i wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Podczas cyklu szkoleń organizowanych przez IGHP hotelarze zapoznają się z nowymi przepisami i zakresem obowiązków, które powinni realizować. Szkolenia poprowadzą eksperci na co dzień zajmujący się zagadnieniami prawnymi w turystyce. Część merytoryczną uzupełnią studia przypadków oraz sesja pytań i odpowiedzi. Szkolenia odbędą się 14 miastach (szczegóły na stronie www.ighp.pl). Dla członków IGHP udział w szkoleniu jest bezpłatny. Podmioty niezrzeszone w IGHP ponoszą koszt szkolenia w wysokości 100 zł netto. Szkolenia połączone są z regionalnymi spotkaniami hotelarzy. Podczas spotkań zostaną poruszone m.in. kwestie rozporządzenia RODO oraz praw autorskich i pokrewnych. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *