Wyniki hoteli w 2018 roku – nadchodzi czas weryfikacji

Rok 2018 dla polskiego hotelarstwa był generalnie udany, choć już nie tak bardzo jak poprzednie. Wyniki hoteli w Krakowie, Trójmieście i we Wrocławiu były zbliżone do tych w 2017 r. Tylko w Poznaniu przychód z dostępnego pokoju wzrósł o blisko 11 proc. Za to Warszawa zaczęła już odczuwać dużą podaż nowych obiektów – RevPAR spadł o blisko 4 proc.Tak wynika z danych firmy STR, która pozyskuje je bezpośrednio od hoteli (głównie sieciowych). I na ich podstawie widać, że dynamika wzrostów malała z roku na rok. Ten może zweryfikować rynek.

WARSZAWA

Obłożenie warszawskich hoteli w 2018 r. spadło o blisko 3,5 pkt do 75,3 proc., a ceny wzrosły tylko nieznacznie – o niecałe 2 zł do nieco ponad 322 zł. Efektem był spadek RevPAR do 242,5 zł. To musiało być bolesne, bo w dwóch wcześniejszych latach przychód z dostępnego pokoju na warszawskim rynku rósł po ponad 10 proc. rocznie. Wynikało to z dwóch podstawowych powodów. Pierwszym, generalnym, był dynamiczny rozwój polskiej gospodarki z PKB rosnącym po 4 proc. rocznie. A największym konsumentem tego wzrostu była Warszawa, co pokazywał choćby rozwój rynku biurowego, na którym corocznie pojawiało się po kilkaset tysięcy metró [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Wiktor Kołakowski

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.